1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'de koronavirüs vaka sayısı 1 milyonu aştı, Donald Trump suçu uzmanlara attı

ABD'de koronavirüs vaka sayısı 1 milyonu aştı, Donald Trump suçu uzmanlara attı

Beyaz Saray'daki basın toplantısında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'a koronavirüs salgınını ilk zamanlarda ciddiye almadığı hatırlatıldı. Trump, "Bazı iyi uzmanlar, iyi insanlar bu salgının ABD'yi etkilemeyeceğini söyledi. Biz de her zaman olduğu gibi uzmanları dinliyorduk. Bu uzmanlar yanıldı." dedi.

ABD'de koronavirüs vaka sayısı 1 milyonu aştı, Donald Trump suçu uzmanlara attı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Trump'a ülkede koronavirüs vaka sayısının 1 milyonu aştığı anımsatıldı.

Trump, bunun üzerine "Şunu anlamalısınız, biz dünyada herkesten daha çok test yapıyoruz. Mesela Çin'de daha fazla test yaparsanız, daha çok vaka görürsünüz. İlerleyen dönemde daha fazla vaka göreceğiz çünkü daha fazla test yapacağız. Uygun zaman geldiğinde ise vaka sayısı sıfıra düşecek." dedi.

"BİRÇOK İNSAN YANILDI, SALGININ BU KADAR CİDDİ OLACAĞI BİLİNMİYORDU"

Trump, ilk zamanlar yaptığı yorumlarda salgını ciddiye almadığının hatırlatılmasına karşılık, "Bazı iyi uzmanlar, iyi insanlar bu salgının ABD'yi etkilemeyeceğini söyledi. Çin dışında hiçbir yeri etkilemeyeceğini söyledi. Biz de her zaman olduğu gibi uzmanları dinliyorduk. Bu uzmanlar yanıldı. Birçok insan yanıldı, salgının bu kadar ciddi olacağı bilinmiyordu." ifadelerini kullandı.

Donald Trump, ülkenin hava yolu şirketlerine, yolculara Kovid-19 testi yapılması yönünde talimat vereceği iddialarına ilişkin olarak da "Bunu sadece virüsten çok etkilenen bölgelerden yapılan uluslararası uçuşlarda yapmayı düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi Brezilya'yı bu kategoriye alabiliriz. Güney Amerika gibi diğer ülkeleri de değerlendirebiliriz." diye konuştu.

Günde 5 milyon test hedefine yakında ulaşabileceklerini belirten Trump, solunum cihazlarının üretimi konusunda da çok iyi iş çıkardıklarını savundu. Trump, "2. Dünya Savaşı'ndan bu yana böyle bir iş yapan görülmedi." değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP'TAN ORTA DOĞU'YA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Trump, altyapı çalışmaları için de bir ekonomik paket üzerinde çalıştıklarını dile getirerek şunları kaydetti:

"Bu ülkede bir otoyolu ya da yoldaki bir çukuru onarmak istediğinizde bunu yapamıyordunuz. Çünkü Orta Doğu için çok fazla para harcamıştınız. Ben Orta Doğu için 8 trilyon dolar harcanmasından yana değildim." 

HABERE YORUM KAT