1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'de Remdesivir ilacı Kovid-19'a tedavisinde başarı sağladı

ABD'de Remdesivir ilacı Kovid-19'a tedavisinde başarı sağladı

ABD'de yapılan testlerde Ebola tedavisinde kullanılan Remdesivir isimli ilacın, Kovid-19 tedavisinde başarı sağladığı ifade edildi.

ABD'de Remdesivir ilacı Kovid-19'a tedavisinde başarı sağladı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve küresel pandemiye dönüşen Kovid-19 için aşı ve ilaç çalışmaları sürerken ABD'de önemli bir haber geldi.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAD)'den yapılan açıklamada Ebola tedavisinde kullanılan bir ilacın, koronavirüs tedavisinde etkili olduğu duyuruldu. ‘Remdesivir’ adlı ilacın hastanelerde deneysel tedavilere başlandığı, ilk çıkan sonuçların çok başarılı olduğu ifade edildi.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da daha önce tedavide başarılı olduğu belirtilen Remdesivir adlı ilacın, hastanelerde insan deneylerinin yapıldığı belirtildi. Afrika kıtasında Ebola tedavisinde kullanılan ilacın koronavirüs tedavisinde başarı sağlandığı ifade edildi.  

"İYİLEŞME SÜRESİ ÜZERİNDE OLUMLU BİR ETKİYE SAHİP"

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAD), ilacın deneysel sonuçlarında başarı sağladıklarını açıkladı. NIAD Başkanı ve Beyaz Saray Danışmanı Dr. Anthony Fauci, “Elde edilen veriler gösteriyor ki Remdesivir’in iyileşme süresi üzerinde net, anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip” dedi.

KISA SÜREDE SOLUNUM CİHAZINDAN ÇIKTILAR

İlacın deneysel çalışmasına, Nisan ayı başında dünya genelinde 70 hastane ve  1000 koronavirüs hastası katıldı. Deneysel tedaviye katılan koronavirüs hastalarının, ilaç tedavisinin hemen ardından kısa sürede solunum cihazlarından çıktıkları görüldü.

10 GÜN BOYUNCA İLACI KULLANDILAR

Yapılan açıklamada, deneysel tedaviye katılan koronavirüs hastalarına, 10 gün boyunca Remdesivir adlı ilacın verildiği ve hastaların kısa sürede cihaz yardımı olmadan nefes aldıkları görüldüğü kaydedildi. Bilim insanları, koronavirüs hastalarının Remdesivir tedavisine başlandıktan sonra hızlıca iyileşme sağladıklarını ama henüz incelenmesi gereken birçok aşama olduğunu vurguladı.  

 

HABERE YORUM KAT