1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!

ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!

THY'nin yurtdışı uçuşlarının başlamasının ardından ABD'nin Şikago eyaletinde kalan 295 yolcu, Türk Hava Yolları'nın tahliye seferiyle İstanbul'a getirildi. Yolcular ilk denetimlerinin ardından 14 günlük karantina süresi için evlerine gönderildi.

ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!

Salgından dolayı dış hat uçuşları askıya alınan ABD'nin Şikago eyaletinde kalan 295 yolcu THY'nin tahliye seferiyle İstanbul'a getirildi.

Türk vatandaşlarını taşıyan TK-4914 sefer sayılı TC-LNF kuyruk tescilli Airbus A330 tipi uçak saat 14.40'da İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı. Uçakta yolcuların vücut Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından ölçüldükten sonra otobüslerle terminale getirildi. Türk vatandaşlarının vücut ısıları ayrıca terminal içerisinde de İGA Hijyen Ekibinin kullandığı akıllı kasklarıyla da ölçüldü. Yolcular burada iletişim ve sağlık durumunu bildiren formu doldurduktan sonra pasaport kontrolünden geçtiler. ABD'den Türkiye'ye gelen yolcular 14 günlük süreyi evlerinde geçirecek.

ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!

"PROTESTOLAR SONUCUNDA BİR DEĞİŞİKLİK BEKLİYORUZ"

ABD'de öğrenci olan Esin Menceloğlu, "Biz orada okuyorduk. İki üç haftandan beri bekliyorduk. Zaten uçağımız normalde 20 Mayıs'taydı o iptal olunca 10 Haziran'a aldık sonra bu çıktı. 14 gün evde karantinada kalmamız gerekiyor, onunla ilgili bir şeyler imzaladık. Amerika'da da durumlar gergin. Aslında biz Minneapolis'te okula gidiyoruz bir süredir orada değildik ama siyahi arkadaşlarımız da çok gergin. Umarız bu protestolar sonucunda bir değişiklik bekliyoruz" dedi.

ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!

"14 GÜN BOYUNCA EVDEYİZ"

Virüse karşı önlem alma konusunda Türkiye'nin çok duyarlı olduğunu belirten Şahin Tatlıdede ise şunları söyledi:

"Bu konuda Türkiye çok duyarlı. Görüyoruz sosyal mesafe olarak da gerçekten Türkiye güzel bir şekilde koordine ediyor. Uçuşta da herhangi bir problem olmadı. İndikten sonra bizi otobüste beklettiler ve dereceyle ateşimize bakıldı. Bunun dışında bir form verildi, doldurduk. Şuanda da pasaport kontrolünden geçip evimize gideceğiz. Herhalde 14 günlük de karantina süresi varmış evde geçirecekmişiz diye duydum"

ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!ABD'deki 295 Türk yolcunun İstanbul'a tahliyesi gerçekleşti!

Okan Gül
Video Editörü

HABERE YORUM KAT