1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'den flaş açıklama: "Salgının 2. dalgasını nasıl ele alacağımız çok önemli"

ABD'den flaş açıklama: "Salgının 2. dalgasını nasıl ele alacağımız çok önemli"

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci, yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalganın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

ABD'den flaş açıklama: "Salgının 2. dalgasını nasıl ele alacağımız çok önemli"

Sivil toplum kuruluşu Washington DC Ekonomi Kulübü'nün düzenlediği programda konuşan doktor Fauci, "Bu virüs bir anda yeryüzünden silinmeyecek, bu da demek oluyor ki Kovid-19 salgınında ikinci dalga kaçınılmaz. Bu virüs gelecek dönemde tekrar ortaya çıkacaktır, hatta belki de hiç kaybolmayacak."  dedi.

"BAŞARISIZ OLURSAK, KÖTÜ BİR SONBAHAR VE KIŞ GEÇİRİRİZ"

Aynı zamanda Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü üyesi olan Fauci, o zamana kadar alınacak önlemler ve geliştirilecek yöntemlerin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Fauci, "Salgının ikinci dalgasını nasıl ele alacağımız, kaderimizi belirleyecek. İkinci dalga gelene kadar, gereken tüm önlemler alınırsa iyi bir iş çıkarırız. Bu konuda başarısız olursak, kötü bir sonbahar ve kış geçiririz" dedi.

EYALETLERE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ İLE İLGİLİ UYARI

Bazı eyaletlerin virüs önlemlerini gevşetmeye başladığına işaret eden Fauci, "Eyaletler virüs önlemlerini gerektiğinden önce gevşetirse, bir iki haftaki önceki durumumuza geri döneriz. Ayrıca ölü sayımız da beklenenden daha fazla olur." diye konuştu.

Fauci, ikinci dalga geldiğinde vakaların temas izinin sürülmesinin ve enfekte kişilerin izole edilmesinin, en önemli faktör olacağının altını çizdi.

ABD, Kovid-19 vakaları ve ölümleri bakımından dünyada ilk sırada yer alıyor. Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı verilere göre, ülkede 1 milyon 13 bin 168 kişide virüse rastlanırken, 58 bin 368 kişi yaşamını yitirdi.

HABERE YORUM KAT