1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AB’de üye devletler dijital yayınlara da indirimli KDV uygulayabilecek

AB’de üye devletler dijital yayınlara da indirimli KDV uygulayabilecek

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, üye devletlerin dijital yayınlara indirimli, çok indirimli ve sıfır KDV oranı uygulayabilmesine olanak sağlayan yeni tasarıyı...

AB’de üye devletler dijital yayınlara da indirimli KDV uygulayabilecek

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi, üye devletlerin dijital yayınlara indirimli, çok indirimli ve sıfır KDV oranı uygulayabilmesine olanak sağlayan yeni tasarıyı onayladı.

Konsey açıklamasına göre söz konusu dijital yayın tasarısı, konsey üyelerinin 2 Ekim'de onayladığı ve üye devletlerin dijital yayınlar üzerinde KDV indirimi uygulayabilmesine olanak sağlayan anlaşmadan hareketle onaylandı.

Kitap, gazete ve dergi gibi baskılı yayınlar için üye devletler şu an yüzde 5 gibi "indirimli" KDV oranı uygulayabilirken, bazı üye devletler ise yüzde 5'ten daha düşük olan "çok indirimli" ve sıfır KDV oranı uygulama yetkisine sahip. Konsey açıklamasına göre, yeni teklifle birlikte isteyen üye devletler, dijital yayınlara da indirimli KDV oranı uygulayabilecek, "baskılı" yayınlara AB'nin KDV oranını uygulayan devletler ise "çok indirimli" ve "sıfır" KDV oranı uygulama olanağına sahip olacak.

Komisyon ayrıca, söz konusu teklifin geçici olarak uygulamaya konulacağını belirtirken, AB'nin yeni ve "belirleyici" bir KDV sistemi üzerinde çalıştığının altını çizdi.

DHA

HABERE YORUM KAT