1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. AB'den çarpıcı Türkiye hamlesi

AB'den çarpıcı Türkiye hamlesi

2020 yılı bütçesi üzerinde uzlaşma sağlanırken Avrupa Birliğinden Türkiye ile ilgili çarpıcı bir karar geldi.

AB'den çarpıcı Türkiye hamlesi

Avrupa Birliği'nin Brüksel'de devam eden görüşmesi pazartesi günü sonuca bağlandı.AB hükümet temsilcileri arasındaki müzakereler sonucunda 153.6 milyar euroluk bütçe üzerinde anlaşma sağlandı.

Bütçede iklim değişikliği, genç işsizliğiyle mücadele ve dijitalleşme için ek bütçe ayrılması kararlaştırıldı. 2020 bütçesi iklim değişikliği ile mücadeleye toplam bütçenin yüzde 21’inin ayrılması nedeniyle “en yeşil bütçe” olarak adlandırıldı.

SİVİL TOPLUM, ERASMUS VE MÜLTECİLER

Deutsche Welle’nin aktardığına göre yeni bütçede Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda 85 milyon euroluk kesintiye gidildi. Hristiyan Sosyal Birlik partili Avrupalı parlamenter Monika Hohlmeier sadece sivil toplum, Erasmus programı ve Suriyeli sığınmacılar için bütçe ayrıldığını kaydetti.

AB, 2019 bütçesinde de Türkiye’ye mali yardımlarda 147 milyon euro kesintiye gitmişti.

AB ülkeleri öngörülmeyen gelişmelere yanıt verebilmek için 4 milyar euroluk bir rezervin hazırda tutulmasını da onayladı. Bu paranın Britanya’nın Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılması ya da Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için daha fazla para talep etmesi halinde kullanmak üzere hazırda tutulması kararlaştırıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT