1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AB’den Türkiye’deki mültecilere 700 milyon avro değerinde destek

AB’den Türkiye’deki mültecilere 700 milyon avro değerinde destek

Avrupa Komisyonu, Türkiye'deki mülteciler için Avrupa Birliği Mali Yardım Programı kapsamında, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından uygulanan Sosyal Uyum...

AB’den Türkiye’deki mültecilere 700 milyon avro değerinde destek

Avrupa Komisyonu, Türkiye'deki mülteciler için Avrupa Birliği Mali Yardım Programı kapsamında, Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından uygulanan Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programına 650, UNICEF tarafından uygulanmakta olan Şartlı Eğitim Transferi (Ş.E.Y.) programına ise 50 milyon avroluk ek fon ilan edildiğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu bugün Türkiye'deki mülteciler için AB Mali Yardım Programı kapsamında, özel bir banka kartına aylık nakit transferine dayalı iki temel proje için ilave insani yardımlarını açıkladı. Komisyon tarafından Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından uygulanan Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programına 650 milyon avro daha aktarıldı. UNICEF tarafından uygulanmakta olan Şartlı Eğitim Transferi (Ş.E.Y.) programına ise 50 milyon avroluk ek fon ilan edildi.

Avrupa Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, "AB, yeniliklere imza attığı insani yardım alanında, 1 milyondan fazla insanın hayatında doğrudan sonuçlar doğuran programlara ayırdığı fonu artırıyor. 1 milyarlık fon ile Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı, mültecilerin ve ev sahibi toplulukların hayatlarını iyileştirerek onlara yardım ediyor. SUY Programını, aynı kart sistemine aktarılan nakit ile çocukların okula devamlılığını teşvik eden bir başka program tamamlıyor. Bu noktada, çok sayıda mülteciye ev sahipliği yapan Türk halkının cömertliğini takdir etmek isterim" dedi.

SUY Programı, özel bir banka kartı aile en dezavantajlı mültecilere aylık nakit transferi sağlayarak, onların temel ihtiyaç maddelerini satın almalarını sağlıyor. Şimdiden 1 milyon 100 bin mülteciyi destekleyen bu proje, yeni finansal destek sayesinde Ocak 2019 sonuna kadar devam edecek. Bugün açıklanan miktarla beraber SUY Programına aktarılan toplam AB fonu 1 milyar avroya ulaştı.

Bu yıl içinde ilan edilen Ş.E.Y. Programı, mülteci ailelerin, çocuklarını okula yazdırmaları için destekliyor ve çocukların okula düzenli olarak devam etmelerini sağlıyor. UNICEF tarafından yürütülen program, eğitim masraflarını karşılayarak ailelerin, çocuklarını okula göndermelerini teşvik ediyor. Proje, şu an itibariyle 167 bin çocuğun ailesine yardım ediyor, birinci yılın sonunda ise projenin 250 bin çocuğa ulaşması hedefleniyor.

Her iki program da Türk Kızılayı ve Türk otoriteleri ile yakın işbirliği halinde uygulanıyor.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT