1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD'li vekilden Türkiye adına akılalmaz karar

ABD'li vekilden Türkiye adına akılalmaz karar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bizzat görüşen,Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın Müslüman'ı İlhan Omar'dan akıl almaz karar. Omar Türkiye'nin Suriye'de yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı esnasında yerli vatandaşa kimyasal silah kullanıp kullanılmadığının bakılmasını istedi.

ABD'li vekilden Türkiye adına akılalmaz karar

Demokrat Partili İlhan Omar, talebini ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'ye yazdığı mektupta dile getirdi.Omar mektubunda ''ABD'nin bir NATO müttefikinin Kürt sivilleri beyaz fosforla kasıtlı olarak hedef alıp almadığını tespit etmesinin aciliyet taşıdığını'' söylerek asılsız bir iddia da bulundu.


BEYAZ FOSFOR KULLANILDIĞI İDDİASI

İlhan Omar'ın ofisinden yapılan son dakika yazılı açıklamada, uluslararası örgütler ve Suriye'nin kuzeyinde sahadaki gözlemcilerin 16 Ekim'de Türk askerlerinin beyaz fosfor kullandığını iddia ettikleri hatırlatıldı. Açıklamada, "Eğer bu iddialar doğruysa bu bir savaş suçu ve insanlığa karşı suçtur" ifadesi kullanıldı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün durumu takip ettiğini belirttiğine ancak tam kapsamlı bir soruşturma açmadığı ifade edilen açıklamada, Kongre üyeleri olarak, ABD'nin iddia edilen kimyasal saldırı hakkında hangi bilgilere sahip olduğunu ele almak üzere brifing verilmesini istedikleri vurgulandı.

ABD'li vekilden Türkiye adına akılalmaz karar

''TARAFSIZ VE ÇOK BOYUTLU BİR SORUŞTURMA YÜRÜTMESİ ÇAĞRISI YAPILDI''

Mektupta Dışişleri Bakanlığı'na da iddialarla ilgili tam, tarafsız ve çok boyutlu bir soruşturma yürütmesi çağrısı yapıldı. "Eğer saldırının yerel ya da uluslararası yasaları ihlal ettiği tespit edilirse, Kongre üyeleri BM Güvenlik Konseyi'nden olası bir karar ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Soruşturması dahil suçluların sorumlu tutulmasını talep ediyor" denildi.

ABD'li vekilden Türkiye adına akılalmaz karar

FARKLI İSİMLER BİRARADA

Ilhan Omar'ın öncülük ettiği girişim neticesinde kaleme alınan mektupta, Temsilciler Meclisi'nde Dışişleri Komisyonu Afrika, Küresel Sağlık, Küresel İnsan Hakları ve Uluslararası Örgütler Alt Komitesi Başkanı Kongre üyesi Karen Bass, Juan Vargas ve Sheila Jackson Lee'nin de imzası bulunuyor.

HABERE YORUM KAT