1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. ABD'nin skandal Türkiye yaptırımı ve sözde Ermeni soykırımını reddeden 3 isim dikkat çekti!

ABD'nin skandal Türkiye yaptırımı ve sözde Ermeni soykırımını reddeden 3 isim dikkat çekti!

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye ile uğraşmaya devam ederek sözde ermeni soykırımı tasarısını Temsilciler Meclisi'nden geçerek Trump'ın önüne geldi. Hem sözde ermeni soykırımın ı hem de Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırıları reddeden 3 isim herkes tarafından merak ediliyordu. Türkiye ile yakın temaslarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in kardeşi Greg Pence, bu skandal yasayı reddetti.

ABD Temsilciler Meclisi'nde 1915 sözde Ermeni soykırımını kabul eden tasarı ile Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım içeren iki tasarı Temsilciler Meclisi'nden geçti. Temsilciler Meclisi'nde 435 üyeden 3'ü Türkiye karşıtı iki tasarıya birden 'hayır' oyu verdi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in kardeşi Greg Pence'in de bu isimler arasında olması dikkat çekti.

ABD'nin skandal Türkiye yaptırımı ve sözde Ermeni soykırımını reddeden 3 isim dikkat çekti!


SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI 405 OYLA KABUL EDİLDİ

Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunun başlamasının ardından harekete geçen ABD Temsilciler Meclisi, Ermenilere 1915 olayları sırasında soykırım yapıldığı iddiasını onaylayan bir karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisi'nde, Ermeni Soykırımı oylaması 11'e karşı 405 oyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada konuşan üyeler tasarının kabul edilmesi hakkındaki konuşmalarında Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarına ve Kıbrıs Barış Harekâtı'na vurgu yapmaları dikkat çekti.

ABD'nin skandal Türkiye yaptırımı ve sözde Ermeni soykırımını reddeden 3 isim dikkat çekti!
 

EKONOMİK YAPTIRIM TASARISI 403 OYLA KABUL EDİLDİ

Öte yandan Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden karar tasarısının hemen ardından oylanan ekonomik yaptırım yasa tasarısı da 403 evete karşı 16 hayır ile kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı ise skandal karara tepki gösterdi.

Bu iki tasarıya da 'hayır' oyu veren yalnızca 3 üye vardı. Bunlardan birisi ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in kardeşi Greg Pence oldu.

HABERE YORUM KAT