1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "ABD'nin yaptırımı durumunda İncirlik ve Kürecik gündeme gelebilir"

"ABD'nin yaptırımı durumunda İncirlik ve Kürecik gündeme gelebilir"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye aleyhine yaptırım kararı alması durumunda İncirlik ve Kürecek'in gündeme geleceğini belirtti. Çavuşoğlu ayrıca,"Kıta sahanlığımız içinde bizden izinsiz kimse çalışma yapamaz, olursa engelleriz" diye konuştu.

"ABD'nin yaptırımı durumunda İncirlik ve Kürecik gündeme gelebilir"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD'nin  Türkiye aleyhine yaptırım kararı alması durumunda İncirlik ve Kürecek'in gündeme geleceğini belirtti. Çavuşoğlu ayrıca,"Kıta sahanlığımız içinde bizden izinsiz kimse çalışma yapamaz, olursa engelleriz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'ye yönelik olası yaptırımlarla ilgili "Dayatmayla bir yere varılamayacağını ABD Kongre üyelerinin anlaması gerekiyor" diye konuştu.

Çavuşoğlu, ABD'de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik'in de gündeme gelebileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

KITA SAHANLIĞI

"İmzaladığımız anlaşma uluslararası hukuka uygundur.Libya ile sismik ve sondaj çalışması yapabiliriz. Yunanistan veya AB'nin bu konuda uluslararası hukuku ve adalet divanını ilgilendiren konularda mahkeme gibi karar vermesi doğru değil. Önce ulusal çıkarlarımızın korunması gelir. Kıta sahanlığımızda izinsiz kimse çalışma yapamaz. İzinsiz girilirse engelleriz.

LİBYA'YA ASKER GÖNDERİLMESİ KONUSU

BM'nin Libya'da tanıdığı bir yönetim var. Dolayısıyla BM'nin de tanıdığı ve uluslararası toplantılara da davet edilen Saraj hükümeti meşrudur ve Türkiye meşru yönetimle iletişimini sürdürüyor. Eğer Libya'dan böyle bir talep gelirse değerlendiririz.

F-35 VE S-400

F-35 ve S-400 arasında hukuken de siyaseten de bir bağ yok. ABD tüm önerilerimize 'Hayır' diyor. Dayatma ile bir yere varılamayacağını anlamalılar. ABD olumlu yaklaşırsa biz de olumlu yaklaşırız. S-400 saldırı sistemi değil ki savunma sistemi. Barının tehdit ve ittifak anlayışı değişiyor. F-35 alamazsak alternatiflere bakmak durumundayız. Rus pazarı olabilir diğer pazarlar olabilir.

İNCİRLİK VE KÜRECİK 

En kötü senaryoyu değerlendirir karar veririz. ABD'de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik'in de gündeme gelebilir. Varsayımlar üzerine konuşmak istemiyorum Kongrenin değil yönetimin alacağı karar da önemli.

ABD'NİN PKK/PKK İLE İLİŞKİSİ DEVAM EDİYOR

ABD'nin YPG/PKK ile ilişkisi devam ediyor. ABD şu anda Suriye'deki güvenli bölgeden çekildi. ABD'nin YPG/PKK'ya verdiği her yardım suçtur, Uluslararası terörizmin finansmanı kapsamına girer.

"TERÖRLE MÜCADELE İÇİN VARIZ"

Bizim harekat bölgemizde ABD gücü yok. Biz terörle mücadele için varız, olmaya devam edeceğiz. Rusya, "Teröristler çekilmezse siz temizlersiniz." dedi. Terör tehdidine karşı Türkiye'nin tedbir alma hakkı var.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ İLE BALTIK GÜVENLİĞİ EŞİTTİR"

Türkiye'nin güvenliği ile Baltık güvenliği eşittir. Hem Baltık hem de bizim planımız yayınlanmayı bekliyor. Bizimki yayınlanmadan diğeri de yayınlanmayacak. Burada bir taviz yoktur, küçük bir jest vardır. İki planın yayınlanması eş zamanlı olacaktır. NATO'nun Türkiye'yi koruma görevi vardır.

"ŞARTLAR OLUŞTUĞU ZAMAN TÜM AKDENİZ ÜLKELERİYLE ÇALIŞIRIZ"

Rum kesiminin KKTC ile bir anlaşmaya varması lazım. Yunanistan'ın da Türkiye ile iş birliği içinde olması lazım. Mısır'la siyasi ilişkilerimiz kötü ama iş adamları, turizm vb. ilişkiler devam ediyor. Yönetimle problemimiz var, Mısır halkıyla sorunumuz yok. Bugün hazırız demek hepsi ile aynı gün yapacağımız anlamına gelmez. Şartlar oluştuğu zaman tüm Akdeniz ülkeleriyle çalışırız.

"YUNANİSTAN'IN TEK TARAFLARI ADIMLARINA MÜSAADE ETMEYİZ"

Bu konuları aşabilmek için görüşmeler başlatmıştık. Görüşmeler maalesef Çipras yönetimi zamanında gerçekleşmedi. Yunanistan'da sol hükümetler aşırı milliyetçi oluyor. Yunanistan'ın kara suları belli. Bu konuda Meclisimizin kararı da ortada. Yıllardır gerginliği azaltmak için çalıştık, neticeye varamadık. Yunanistan bizimle anlaşmaya varsa biz bu anlaşmaya hazırız. Askerlerimiz arasında güven artırıcı toplantılar yapılıyor. Bunların da devamı konusunda irademiz var. Biz uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızdan yanayız. Yunanistan'ın tek taraflı adımlarına müsaade etmeyiz."

.

HABERE YORUM KAT