1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Abdulkadir Selvi yazdı: Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Akıllarda iki isim var!

Abdulkadir Selvi yazdı: Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Akıllarda iki isim var!

Hürriyet gazetesinin yazarı Abdulkadir Selvi, bugün yayımlanan köşesinde Millet İttifakı'nın olası Cumhurbaşkanı adaylarına değindi. İttifakın ortak aday çıkarmak için yoğun çaba içinde olduğunu kaydeden Selvi, Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu ile Yavaş'ın bir dönem daha başkanlık yapmasını doğru bulduğunu iddia etti.

Abdulkadir Selvi yazdı: Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Akıllarda iki isim var!

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugün yer verdiği köşe yazısında Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adaylarına değindi. Akşener adağylık için Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nu düşündüğünü öne süren Selvi, "Kılıçdaroğlu’nun, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın bir dönem daha belediye başkanlığı yapmasını doğru bulduğu ifade ediliyor" dedi.

AKŞENER'İN ADAYLIK AÇIKLAMASINI HATIRLATTI

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, '2023 seçimlerinde muhalefet ortak aday çabasında' başlığıyla yayımlanan bugünkü kçşe yazısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Başkanı Meral Akşener'in, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak bir aday çıkarabilmek adına yoğun bir çaba içinde olduklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun bir ara adaylık sinyalleri verdiğini ancak tratejisinin ortak aday çıkarılması yönünde olduğunu söyleyen Selvi, "Kılıçdaroğlu, 24 Haziran 2018 seçimlerinde de ortak adaylık modelini zorladı ancak Abdullah Gül formülü tutmadı. CHP isyan etti. Meral Akşener, Gül’ün önünü kesti çünkü kendisi aday oldu. Ancak bu kez strateji değişti. Bu kez ortak adaylık daha güçlü bir ihtimal" diyen Selvi, Akşener'in "Cumhurbaşkanı olacağım diye Türkiye’nin geleceğiyle oynamayacağım" şeklindeki açıklamasını hatırlattı.

"A PLANI ORTAK ADAY, B PLANI İSE İKİNCİ TUR"

Kılıçdaroğlu ile Akşener’in A planını, 2023’te millet ittifakı olarak ortak aday çıkarmak olarak açıklayan Selvi, iki liderin yerel seçimlerde olduğu gibi muhafazakâr ve Kürt seçmenden oy alabilecek isimlerin üzerinde durduğunu,  B planında ise ilk turda her partinin kendi adayını çıkarıp, seçimler ikinci tura kalırsa Erdoğan’ın karşısındaki adayda birleşmesi olduğunu ileri sürdü.

Akşener'in 2023’e doğru 2018 seçimlerine göre farklı sinyaller verdiğini belirten Selvi, yazısında, "Kısa bir süre önce, '24 Haziran’da Meral Akşener cumhurbaşkanı adayı olmuş olduğu için şimdi herkes dönüyor ‘sen aday mısın’ diye soruyor. Yarın ben cumhurbaşkanı olabileyim diye bırakın kelimeyi, harf çıkarmadım ağzımdan. Benim kendimle ilgili vazgeçmeyeceğim hiçbir şey yok, bana dair. Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu şartların en büyük sorumluluğu tek adam meselesidir. Cumhurbaşkanlığı diye getirilip Partili Cumhurbaşkanlığı’na çevrilen ucube sistemdir. Önceliğimiz bu sistemi değiştirmek olmalıdır. Bu sistemin değişmesinin önüne geçecek hiçbir tavrım olmayacak, bu kadar net söylüyorum' dedi.

"ALTIN HİSSE AKŞENER'DE"

Millet ittifakının ortak cumhurbaşkanı adayını belirlemede altın hisse Akşener’de. Meral Akşener kendisi ortak aday olmasa da istemediği bir ismin aday gösterilmesine izin vermeyecek. Abdullah Gül sürecine göre Akşener’in eli bugün daha güçlü. Akşener kendisi aday olmasa da kimin olacağını belirleyecek isim olmak istiyor. Akşener’in öncelikli tercihinin Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olduğu söyleniyor." ifadelerine yer verdi.

"İYİ PARTİ, AKŞENER'İN ORTAK ADAY OLMASINI İSTİYOR"

Yazısının devamında "Akşener’in aday olmayacağı yönündeki mesajlarına rağmen İYİ Parti cephesinde, hava tam tersine. İYİ Parti, Akşener’in ortak aday olması görüşünde" ifadesini kullanan Selvi, bu konuda İYİ Parti yöneticileriyle konuştuğunu ve üç gerekçe sıraladıklarını söyledi.

Selvi, bu gerekçeleri "Akşener siyasetin yükselen yıldızı", "Tek kadın aday olarak avantajlı", "Muhafazakâr kesimden de oy alma şansı yüksek" diye aktardı.

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "Siyasette 24 saat uzun bir süredir" sözünü hatırlatan Selvi, "2023’e kadar çok şey olur. Meral Akşener, cumhurbaşkanlığı denklemindeki en güçlü adaylarından biri olma özelliğini koruyor" yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun tüm stratejisini cumhurbaşkanı seçimleri üzerine kurduğunu belirten Selvi, şunları yazdı:

"EN BÜYÜK BELİRSİZLİK SEÇİM YASASI"

"Kılıçdaroğlu’nun, Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın bir dönem daha belediye başkanlığı yapmasını doğru bulduğu ifade ediliyor. Muhalefetin cumhurbaşkanı adayları olarak Akşener, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş dörtlüsü konuşuluyor. Ancak dört isim üzerinde ittifak sağlanamazsa siyaset dışı bir isim gündeme gelir mi? 

Ekmeleddin İhsanoğlu deneyiminden sonra çok fazla ihtimal verilmiyor. Ancak son dönemlerde aldığı kararlarla Türkiye’nin önünü açan, siyaset dışı bir kurumun başkanıyla ilgili beklentiler ifade ediliyor. Kulislerin dilini tutmak mümkün değil ki...

2023 seçimlerine giderken en büyük belirsizliği seçim yasası oluşturuyor. AK Parti ile MHP’nin ayrı ayrı çalıştığı seçim yasasında ittifakların durumu ve seçim barajının ne olacağı en büyük belirsizlikleri oluşturuyor. Seçim barajının yüzde 5 ya da 7’ye çekilmesi düşünülüyor. Seçim barajının düşmesiyle birlikte İYİ Parti’nin millet ittifakında devam edip etmeyeceği bilinmiyor."

ÜÇÜNCÜ İTTİFAK İHTİMALİ

2023 seçimlerine dönük değerlendirmeler hep cumhur ittifakı ve millet ittifakı üzerinden yapılıyor. Ama üçüncü ittifak ihtimalini de yabana atmamak lazım. Yeni kurulan partilerle birlikte üçüncü ittifak seçeneği kendini gösteriyor. Kolay değil, Türkiye 2023’te tarihinin en kritik seçimlerinden birini yapacak. O nedenle liderler hamlelerini çok dikkatli bir şekilde yapıyorlar. 2023 Türkiye’nin kader seçimi olacak."

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT