1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Abdullah Gül Milletvekili Adayı Olacak mı

Abdullah Gül Milletvekili Adayı Olacak mı

Başbakan Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün milletvekili adaylığına ilişkin henüz bir talebinin olmadığını söyledi.

Abdullah Gül Milletvekili Adayı Olacak mı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Pakistan gezisi dönüşü uçakta kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ilgili olarak "Kendisiyle görüştüm, böyle bir talep olmadı." dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ İLE İLGİLİ TÜM GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

Meclis'te yaşanan kavgaya ilişkin Davutoğlu, "Dün Meclis'te olan da sadece engellemek için. İki kadın milletvekili, Özgecan olayından sonra öyle bir intiba vermek istiyorlar ki kadın milletvekilleri gidip kürsüyü işgal ediyor. Kadınlığı neredeyse bir provokasyon unsuru olarak kullanıyorlar" yorumunu yaptı.

Davutoğlu'nun değerlendirmeleri şöyle:

ABDULLAH GÜL'E MİLLETVEKİLLİĞİ

"Geçen hafta kendisiyle bir vesileyle görüştük Sayın Cumhurbaşkanımız da görüşüyor, ben de görüşüyorum ama öyle bir talep söz konusu olmadı. Yani bunun şu anda konuşulması için erken veya en azından böyle bir talep ve ortam oluşmuş değil. AK Partili kurucu kadroları her zaman bu siyasetin içindedirler, dışında değiller zaten. Yani hiçbir zaman Abdullah Bey'den AK Parti'nin dışında bir tavır, tutum sergilediğini görmediniz herhalde. AK Parti bu anlamda geleneği oturmuş, kültürü oturmuş bir parti. Kim emek vermişse yani bu konuya da o kadar çok milletvekili ve tabiri caizse bir siyasi tabaka oluşmuş ama hiç kimse de AK Parti'den ne gönül olarak kopuyor, ne fiilen siyaset anlamında kopuyor. O anlamda da Abdullah Bey AK Parti'nin önemli kurucularından birisi, bu hareketin kurucularından, dolayısıyla şu anda da eski Cumhurbaşkanı olarak hiçbir zaman AK Parti tabanından ya da kadrolarından uzaklaşmış, kopmuş değil. Ama siyasetin o kendi doğası var, onun içinde değerlendirmek lazım."

HDP-MHP ORTAK HAREKET EDİYOR

"HDP ile MHP birlikte hareket ediyor. HDP ile CHP birlikte hareket ediyor. Yani kaostan medet umma, normal bir siyasi süreçten değil de kaostan siyaset üretmek. Normal siyasi süreç nedir? Seçime gidiliyor. O süreçte senin her türlü yöntemi barışçıl anlamda kullanma imkânın var. Yani önümüzde 3 sene yok. 3 ay sonra bir seçim, 4 ay sonra bir seçim var. O seçimde bile Türkiye'de varsa bir iddian bir değişim gerçekleştirebilirsin yani. Farklı bir iktidar oluşturma imkânın zaten var. Ama sen bunu denemiyorsun. Ve bir kaotik şeye yöneliyorsun. Aslında bu Gezi, 17–25 Aralık ve Kobani olayları farklı 3 kesimin kaos çıkarma denemeleriydi. Şimdi bunların bir zeminde, bunları bir araya getirmeye çalışanları görüyoruz."

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

"Şimdiye kadar Allah aşkına İç Güvenlik Paketi'nin hangi unsuruna, iç güvenlik ve özgürlüklerin korunması açısından hangi unsuruna niye muhalefet ediyorlar. Kılıçdaroğlu'nun ağzından bir şey duydunuz mu? Yok. Otoriterleşme diye simgesel bir dil kullanırlar. Bir şekilde toplumda huzursuzluk çıkarırlar. HDP, neye karşısın sen? Hangi maddeye karşısın? 6-7 Ekim olaylarında ortaya çıkan tabloyu, benimsemediğini söyleyen veya buna karşı sert eleştiriler getiren MHP neye karşı? Yok bilinmiyor."

POLİS DEVLETİ ELEŞTİRİSİ

"Bir tek söyleyebilecekleri şey var. Polisin gözaltı süresini 24 saatten 48 saate... Polisin değil, polisin 24 saat, savcı 48 saat. Avrupa'daki bütün uygulamalar bundan daha fazla. Bir tek Fransa bizimle aynı. Diğer bir şey işte polis araması denilebilir. Bu da dünyanın her yerinde olan ve ihbar üzerine arama, yolcu durdurmak değil. Yani bonzai taşıyan bir aracı arama imkânı yok şu an polislerin."

SEÇİM GÜVENLİĞİ ENDİŞESİ

"Şimdi bu anlamda elimize bazı istihbaratlar var. Zaten istihbarata gerek olmadan da açıklamalar var. Şimdi HDP dün grup konuşmasında biz kilitleyeceğiz dedi. CHP Kılıçdaroğlu direnin dedi, MHP onların yanında olacağını ifade etti. Ortada böyle bir tablo var. Buradaki temel husus bence bunlara bu partiler seçimle bir netice elde edemeyeceklerini düşünüyorlar. Muhalefet seçime odaklanmak yerine gerginliğe odaklanıyor."

PEKİ İSTİHBARAT VAR MI?

"Tabii istihbarat da var yani, işte belki basına yansıyan bazı şeyleri de gördünüz. CHP ile paralel arasındaki ilişkiler. Şimdi bunlar hep bizim önümüze geliyor. Herkesin takip ettiği olaylar. Perde gerisinde bir senaryo yazılmaya çalışılıyor. Bu senaryoda hep şu intiba var, toplumu geren AK Parti. Şimdi bakın toplumu geren kim? Kobani olayını kim çıkardı, HDP. Sokağa milleti kim çağırıyor, CHP. Bunlara kim destek veriyor, MHP. Toplumu geren benden şimdiye kadar muhalefete dönük olarak ortamı geren bir açıklama gördünüz mü?"

ÇÖZÜM SÜRECİNDE SON DURUM

"Çözüm süreci 2012 Kasım'ı, Aralık'ı gibi başladı, 2013 Mart'ında Nevruz'da yapılan açıklamayla da ivme kazandı. Peki bu açıklama ne diyor? Silahlı unsurlar Türkiye'den çekilecek ve silahlı mücadele bırakılacak anlamına geliyor. İki sene geçti, yapılmadı. Aksine 6-7 Ekim olaylarıyla şiddet kırsaldan kente indirilmeye çalışıldı, şiddet terör atmosferi. Peki hükümet ne yaptı? Bunun için yasa çıkardı, demokratikleşme paketleri ilan edildi. Talep edilen şey bir yasal çerçeve kazandırmaktı, o yapıldı."

BÖLGE DIŞI AKTÖRLER KÜRTLERİ KULLANMAK İSTİYOR

"Suriye ve Irak'taki gelişmeler dolayısıyla Kürt kartı tekrar birileri tarafından kullanılmak isteniyor bölgeyi dizayn etmek için. Türkiye'de demokratik bir çözümle neticeye ulaşılması güzel bir örnek." (Kaynak: Hürriyet)

HABERE YORUM KAT