1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Abdurrahim Boynukalın "Yasin Börü Davasını Sonuna Kadar Takip Edeceğiz"
Abdurrahim Boynukalın "Yasin Börü Davasını Sonuna Kadar Takip Edeceğiz"

Abdurrahim Boynukalın "Yasin Börü Davasını Sonuna Kadar Takip Edeceğiz"

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın, Ayn El Arap (Kobani) bahanesiyle Diyarbakır'da geçen yıl 6-7 Ekim'de gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesine (...)

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın, Ayn El Arap (Kobani) bahanesiyle Diyarbakır'da geçen yıl 6-7 Ekim'de gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesine ilişkin davayı sonuna kadar takip edeceklerini bildirdi.

 "DAEŞ bahanesiyle sokağa çıkanlar, saldırdıkları gençleri DAEŞ'tan bile daha vahşice katletmişlerdir. Yasin Börü ve üç arkadaşı, eli silahlı saldırganlar tarafından sığındıkları binanın üçüncü katından aşağı atılmışlardır, bıçaklanmışlardır, yakılmışlardır. Akabinde üzerlerinden arabayla geçilmiştir. Oysa 170 bin civarı Kobani'den Türkiye'ye sığınmacı gelmiştir. Akabinde bu sayı 300 binleri bulmuştur. Bizler biliyoruz ki hedef ne Yasin ne Hasan ne Hüseyin ne de Riyat'tır. Biz biliyoruz ki hedef Yasin'in peşinde olduğu davadır. İslam bilincidir, ümmet davasıdır. Yasinler için Yasin'in dökülen kanı için sürdürdüğü bu davanın takipçisi olacağız. Hem davanın hem de adliyede görülen davanın takipçisi olacağız. "Boynukalın, güvenlik gerekçesiyle Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine nakledilen aralarında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Teşkilat Başkan Yardımcısı Av. Ersin Özsoy'unda bulunduğu davanın bir grup müşteki avukatıyla, Ankara Adalet Sarayı'nın E Kapısı önünde gazetecilere açıklamada bulundu.

Boynukalın, "Geçen sene bu zamanlarda, AK Parti Gençlik Kolları olarak Kobani'den, IŞİD zulmünden kaçan kardeşleri ziyaret etmek, onların bayramını kutlamak için Suruç'a gittiklerini, Suriye'den gelen muhacir kardeşlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşadıklarını" ifade etti. O günlerde, "Kobanililerin dertleriyle hemhal olduklarını" söyleyen Boynukalın, şöyle devam etti:

unnamed.jpg

"Bizim inancımız bunu gerektiriyordu"

"Bizim bu inancımız, davamız bunu gerektiriyordu. Ancak ne yazık ki başkaları bizim gibi duyarlı değildi. Bizler bunları yaparken HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş insanları sokağa davet etti. HDP'nin emriyle sokağa inen silahlı çeteler Yasin kardeşimizi katlettiler. 16 yaşındaydı. Kurban Bayramı'nda fakirlere et dağıtıyordu. Önce bıçaklandı, sonra boğazı kesilmeye çalışıldı, üçüncü kattan atıldıktan sonra üstünden arabayla geçildi. Diyarbakır'ın orta yerinde, yüreği merhamet dolu, yardımsever bir çocuğun canına kıydılar. Bizler, Yasin'in ağabeyleri olarak buradayız. Yasin'in katilleri hak ettikleri cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Allah'ın huzurunda söz veriyoruz, başka Yasinlerin ölmemesi için elimizden geleni yapacağız. Gençlik Kolları olarak Yasin Börü'nün davasıyla alakalı süreci sonuna kadar takip edeceğiz."

Her duruşmayı takip edeceğiz

Boynukalın, her duruşmayı teşkilatlarından avukatlarla takip edeceklerini bildirerek, "Allah'ın izniyle Yasin'in kanının yerde kalmaması, davanın bir biçimde adaletle sonuçlanması için ve bu coğrafyada kan dökmek, zulüm yapmak için her şeyi araçsallaştıran ve bunun üzerine hala demokrasi havarisi gibi gözüken kişilere karşı sonuna kadar, hukuki olarak mücadelemizi devam ettireceğiz" dedi.

Gençlik Kuruluşları Birliği adına açıklama yapan Milli Türk Talebe Birliği Ankara İl Başkanı Mustafa Kahraman da geçen yıl, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısı üzerine DAEŞ bahanesiyle Kurban Bayramı'nın üçüncü günü sokağa dökülenlerin, 50 Kürt kardeşi katlettiklerini" söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.