1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Açıköğretim sınavlarında yok olan her bir ağaç için harekete geçildi

Açıköğretim sınavlarında yok olan her bir ağaç için harekete geçildi

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi sınavlarında bir senede yok olan ağaçların yerine, öğrenciler ve üniversite personeli birlikte her yıl en...

Açıköğretim sınavlarında yok olan her bir ağaç için harekete geçildi

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi sınavlarında bir senede yok olan ağaçların yerine, öğrenciler ve üniversite personeli birlikte her yıl en az 3 bin ağaçlık orman oluşturma yolunda ilk adımını attı.

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Sistemi öğrencileriyle buluşarak Eskişehir Borabey Göleti'nde yaklaşık bin ağaç dikti. Ağaç dikme merasiminde konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, çok güzel bir etkinliği gerçekleştirildiğini söyledi. Gündoğan, "Anadolu Üniversitesi, ne yazık ki özellikle Açıköğretim Sisteminde ciddi bir kağıt sarfiyatı olan bir kurum. Yapılan hesaplamalara göre, biz her merkezi Açıköğretim Sistemi sınavında 700 civarında ağacın yok olmasına neden oluyoruz. Dolayısıyla bu sınavlar sebebiyle yılda yok olmasına neden olduğumuz ağaç miktarı yaklaşık 3 bini buluyor. Biz de duyarlılığımızı ortaya koymak ve en azından bir önlem olması amacıyla bu yıldan itibaren en az 3 bin ağaçlık bir orman oluşturmayı ve bunu da "Açıköğretim Ormanları" olarak isimlendirmeyi düşündük. Bunun ilk ayağını da Eskişehir Borabey Göleti'nde yaklaşık bin tane ağaç dikerek bugün gerçekleştiriyoruz" dedi.

"Hem toplumsal duyarlılık açısından hem de öğrencilerimizin eğitimi açısından çok önemli"

Bu etkinliklerin devamının geleceğini vurgulayan Rektör Gündoğan, "Açıköğretim Sistemi öğrencilerimiz ile birlikte nisan ayının ilk haftası Şanlıurfa'da daha sonra Kayseri'de sonrasında ise Konya'da Orman Genel Müdürlüğümüzün de katkıları ve tavsiyeleriyle, her yıl en az 3 bin ağaç dikeceğiz. Bu şekilde doğaya verdiğimiz hasarın en azından bir kısmını telafi etmeye çalışacağız. Bu da hem toplumsal duyarlılık açısından hem de öğrencilerimizin eğitimi açısından çok önemli. Eğitim, sadece ders kitaplarında anlatılan bir şey değildir; öğrencilerimizin ağaç sevgisi, doğayı koruma, doğaya sahip çıkma gibi duygularını da harekete geçirmemiz gerekiyor. Bugün üniversite personelimiz ve öğrencilerimizle el ele ilk adımı attık. Bundan sonra da bunu devam ettireceğiz. Hayırlı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

"Hedefimiz, her bir öğrencimizin en azından bir ağaç dikilebilmesini sağlamak"

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yücel Güney ise "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi, 35 yıllık bir tecrübesiyle oldukça fazla öğrencisi olan bir sistem. Bu sistemde her yıl belli bir sayıda hem öğrenci mezun ediyoruz hem de sınav yapıyoruz. Bu sınavlarımız da maalesef endüstriyel ağaç tüketimine sebep oluyor. Bu tüketim ülke ekonomisi açısından önemli bir işlev görse de bizler çevreye zarar vermek istemiyoruz. Hedefimiz, her bir öğrencimizin en azından bir ağaç dikebilmesini sağlamak. Gelecekte de öğrencilerimiz ve personelimizle birlikte Türkiye'nin her ilinde ağaçlar dikmek istiyoruz. Toplumsal fayda sağlayan çok güzel bir işlem yaptığımızı düşünüyorum. Öğrencilerimiz açısından bakıldığında Açıköğretim sisteminin yetiştirdiği çok güzel fidanlar zaten var, bu ağaçlar da öyle olsun istiyoruz" diye konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.