1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti! Adalet Ağaoğlu neden öldü?

Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti! Adalet Ağaoğlu neden öldü?

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti. Roman ve hikaye türlerinde verdiği eserlerle Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Adalet Ağaoğlu 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti. 1929 yılında Ankara'da doğan Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında vefat etti.

29282-vbj7-jpg.jpg

Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan yazar Adalet Ağaoğlu 91 yaşında hayatını kaybetti.

Eserleriyle bugüne kadar birçok ödüle layık görülen yazarın vefatını, yazar Semih Gümüş, sosyal medya hesabından duyurdu.

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün (TUDEB) resmi Twitter hesabından da "Türk edebiyatının usta kalemi Adalet Ağaoğlu'nu kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Başımız sağ olsun." paylaşımı yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi sosyal medya hesabından ise "Edebiyatımızın büyük ismi, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi değerli yazar Adalet Ağaoğlu'nu kaybettik. Eserleriyle her zaman yaşayacak." açıklamasına yer verildi.

ADALET AĞAOĞLU NEDEN ÖLDÜ? ÖLÜM NEDENİ NE? 

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Adalet Ağaoğlu'nun ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

ADALET AĞAOĞLU KİMDİR?

Ankara Nallıhan'da dört çocuklu tüccar bir ailenin tek kız çocuğu olarak 13 Ekim 1929'da dünyaya gelen Ağaoğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden 1950'de mezun oldu.

adalet-3-xacd-jpg.jpg

Şiirlere ve edebiyata olan ilgisi lise çağlarında oluşan, 1946'da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileriyle yazı hayatına başlayan Ağaoğlu, Halim Bey ile 1954'te evlendi.

Ağaoğlu, tiyatro, şiir, roman gibi farklı türlerde eserler verdi ve eserleri farklı mecralarda ilgilisiyle buluştu.

İlk romanı "Ölmeye Yatmak"ı 1973'te yayımlanan Ağaoğlu, farklı zamanlarda Sait Faik Hikaye Armağanı, Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü, Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, Türkiye İş Bankası Edebiyat Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü, Madaralı Roman Ödüllerini almaya hak kazandı. 

Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti! Adalet Ağaoğlu neden öldü?

AĞAOĞLU İÇİN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE TÖREN

Adalet Ağaoğlu'nun cenazesi vasiyeti üzerine Boğaziçi Üniversitesi'ne getirildi.Ağaoğlu'nun cenaze aracındaki naaşı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde bulunan meydana geldi. Burada cenazeyi Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Ağaoğlu'nun yeğeni Suat Sümer ve üniversite çalışanları ile öğretim üyeleri karşıladı. 

Ağaoğlu'nun cenazesi düzenlenen törenin ardından   Ankara'ya götürülmek üzere yola çıktı. Cenaze namazı yarın öğlen saatinde Ankara Kocatepe Camii'nde kılınacak.

Özge Yıldırım
Magazin Editörü
HABERE YORUM KAT