1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar hakkında, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut tarafından yapılan duyurunun ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu? soruları merak konusu oldu. İşte detaylar...

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu?

Nisan 2019 tarihinden beri Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Zeydan Karalar hakkında CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut tarafından açıklamada bulunuldu. Karalar'ın sağlık durumuna ilişkin bilgi veren Barut'un ifadelerinin ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu? soruları merak konusu oldu. İşte detaylar...

ADANA BELEDİYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR KİMDİR? 

62 yaşındaki Zeydan Karalar, 1958’de Adana’da doğdu. İlkokul, ortaokul, liseyi Adana’da okudu. 1977 yılında Demokratik Sol Yüksek Öğrenim Derneğini kurdu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. 1977-1980 yılları arasında CHP İl Gençlik Kolları Saymanlığı ve Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı.

1980 yılında Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. 1981’de, 23 yaşında Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı'na seçilerek Türkiye’nin en genç oda başkanı unvanını elde etti; 2 yıl bölge başkanlığı ve üst kurul (TMMOB) delegeliği yaptı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu?

1979-1985 yılları arasında Çukobirlik’te İplik İşletme Şefi olarak çalıştı. 1985-1991 yılları arasında Alman AEG ETİ Endüstri A.Ş’de Müşteri Hizmetleri Yöneticiliği yaptı. 1991-1996 yılları arasında Çukobirlik İplik Dokuma Fabrika Müdürü ve Teknik Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1996-2007 yılları arasında Okan Tekstil A.Ş’de Genel Müdürlük yaptı. Kazakistan’da Okan-Antriko Entegre Tekstil Fabrikasını da kurdu ve Genel Müdürlüğü’nü yaptı. 2005 yılında kendi şirketi A-TEKS Mühendislik’i kurdu. 2008 yılında ise ikinci şirketi Başkent Pres’i kurdu. Şirketteki yönetimini sürdürürken siyasete de ara vermedi.

7 Temmuz 2010’da CHP Adana İl Başkanlğı’na atandı. Referandum çalışmalarını yürüttü. 23 Ocak 2011’de İl Kongresini de kazanarak bu göreve Genel Seçimler sürecinde de devam etti. Zeydan Karalar halen ADSİAD üyeliğini , MMO üyeliğini ve A-TEKS Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Eşi Nuray Karalar Fen ve Teknoloji Öğretmeni, kızı tıp doktoru, iki oğlu mühendistir. Arapça ve Almanca bilmektedir.

7 Temmuz 2010’da CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından CHP Adana İl Başkanlığı'na atanmış, 23 Ocak 2011’de yapılan CHP Adana İl Kongresi'nde başkanlığa seçilmiştir.

2014 Türkiye yerel seçimlerinde yüzde 31.7 oy oranı ve 136.457 oy ile Seyhan Belediye Başkanı seçilen Zeydan Karalar, 18 Aralık 2018 tarihinde yapılan CHP Parti Meclisi toplantısında, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlenmiştir. 31 Mart 2019'da gerçekleştirilen yerel seçimler’de yüzde 53,69 oy oranı ve 656.704 oy ile seçimi kazanmış ve 11 Nisan 2019 tarihinde YSK'dan mazbatasını alarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kimdir? Korona mı oldu?

ADANA BELEDİYE BAŞKANI ZEYDAN KARALAR KORONA MI OLDU?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın koronavirüs testi pozitif çıktı. Haberi CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut duyurdu.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ayhan Barut, "Başkanımızın koronavirüs testinin pozitif çıktığını üzülerek öğrendik. Sağlık durumu iyi olan başkanımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. En kısa sürede sağlığına kavuşup aramıza dönmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Berna Akkaya
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT