1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

Ramazan ayıyla birlikte oruçlar tutulmaya başlandı. ''Adana iftar vakti 04 Mayıs 2020? Adana iftar vakti kaçta?'' soruları bu ayda iftarı bekleyen Adanalılar tarafından araştırılıyor. Sizler için bu soruların yanıtlarını bulduk..

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

İslam alemi için 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayında orucun ilk günü bu yıl 24 nisanda başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle evlerden tutulacak oruçlar için hergün iftar vakti merak ediliyor. Adanalılar tarafından ''Adana iftar vakti 04 Mayıs 2020 / Adana iftar vakti kaçta?'' soruları araştırılmaya başlandı. İşte merak edilen soruların yanıtları.. Kaynak: Adana iftar vakti 02 mayıs 2020? İftara ne kadar kaldı? 

04 MAYIS 2020 ADANA İFTAR SAATİ NE ZAMAN ? 

Adana İftar Vakti: 19:37

 

İFTAR DUASI

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

670

İFTAR DUASI ANLAMI

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

YEMEKTEN SONRA OKUNACAK DUA

Okunuşu: Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin

Anlamı: Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah'a hamdolsun.

RAMAZAN’DA ORUÇLU İKEN GÜNDÜZÜ UYUYARAK GEÇİRMENİN ORUCA ZARARI VAR MIDIR?

Orucun sahih/geçerli olması için, “oruç tutmaya niyet etmiş ve orucu bozacak şeylerden kaçınmış olmak” şarttır. Gündüzleri az veya çok uyumak, orucun sıhhatine zarar vermez. Bununla birlikte orucun vereceği sıkıntılardan uzak kalmak ve onları hissetmemek kastıyla, gerekli olmadığı hâlde Ramazan günlerinde uzun süreli uyumanın, orucun hikmetiyle bağdaşmayacağı da unutulmamalıdır.

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

2020 KANDİL GÜNLERİ NE ZAMAN?

Müslümanlar için kutsal gün sayılan Regaip, Miraç, Berat ve Mevlid kandili hangi güne denk geliyor?

Regaip Kandili: 27 Şubat 2020 tarihinde eda edildi.
Miraç Kandili: 21 Mart 2020 tarihinde eda edildi.
Berat Kandili: 7 Nisan 2020
Mevlid Kandili: 28 Ekim 2020

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

Allah'ın kulların hatalarından uzaklaşması ve yeni hamleler yapması için bazı aylar ve geceler mübarek kılınmıştır. Üç aylarda rahmet dalgalarının arttığı, manevi huzur ve sükunetin kalpleri doldurduğu bir ay olan üç aylar, 25 Şubat tarihinde Recep ayı, 25 Mart'da ise Şaban ayı başladı. Ramazan ayı ile devam edecek.

Recep Ayı, 25 Şubat - 21 Mart 2020
Şaban Ayı, 25 Mart - 7 Nisan 2020
Ramazan Ayı, 24 Nisan - 23 Mayıs 2020 tarihleri arasında sona erecek.

Adana iftar saati 4 Mayıs 2020|Adana iftar vakti kaçta?

ÜÇ AYLAR NEDİR?

Hicrî ve kamerî aylar arasında küçük önem taşıyan ve "üç aylar" diye adlandırılan Receb, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylar olarak kabul edilirler. Bu ayların Müslümanlarca önemli ölçüde değer kazanmasının sebepleri arasında Hz. Peygamber (s.a.s)`in bu aylar hakkında verdiği haberler gösterilebilir. Rasûlüllah (s.a.s) bir hadis-i şerifinde; "Recep Allah`ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" buyurmuştur. Ayrıca Peygamber Efendimiz, Receb ayı girince, " Âllahım! Receb ve Şabanı bize mübarek kıl! Bizi Ramazana ulaştır" diye dua ederdi. 

HABERE YORUM KAT