1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Adana ÜSİM, rekabetçi firmalara öncülük ediyor

Adana ÜSİM, rekabetçi firmalara öncülük ediyor

Adana'da sanayiciler ile üniversite arasında köprü görevi üstlenen Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi (ÜSİM) Çukurova Teknokent'te, üniversitelerin...

Adana ÜSİM, rekabetçi firmalara öncülük ediyor

Adana'da sanayiciler ile üniversite arasında köprü görevi üstlenen Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezi (ÜSİM) Çukurova Teknokent'te, üniversitelerin bilgi gücünü, sanayinin hizmetine sunuyor.

Adana ÜSİM Genel Koordinatörü, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güneş, bilginin gücü tayin ettiği, gelişen iletişim ve ulaşım olanakları sayesinde dünyanın global bir pazara dönüştüğü günümüzde, firmaların sadece ulusal ölçekte değil uluslararası platformlarda rekabet güçlerini artırmak için üniversitenin bilgi gücünü en iyi şekilde değerlendirmelerinin zorunluluk olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Güneş, bu kapsamda, ÜSİM olarak rekabetçi firmalar oluşturmanın yanında firmaların müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun üretim sağlayacakları kalite yönetimini hayata geçirdiklerini söyledi.

Öncelikli misyon sanayi - üniversite işbirliği

Doç. Dr. Güneş, yaptığı açıklamada, merkezin öncelikli misyonunun üniversite- sanayi işbirliği olduğunu, bu sebeple eğitim konularını genişletip uzman akademisyenlerle işbirliğini güçlendirdiklerini bildirdi. Adana ÜSİM'de ekonomiye katkı sağlayacak, firmaların ihtiyacı olan her konuda eğitim organizasyonu yaptıklarını ifade eden Doç. Dr. Gümüş, bu amaçla da geniş bir havuz oluşturduklarını vurguladı. Adana ÜSİM'in üniversite ve sanayi arasında ara yüz bir kurum olarak bölge kalkınmasına katkı sağlamak üzere birçok hizmet verdiğine değinen Doç. Dr. Güneş, "Ar-Ge ve inovasyon farkındalığının sağlanmasını amaç edinip, Ar-Ge merkezlerinin sayısının artırılması çalışmalarına danışmanlık yapıyoruz" dedi.

Yönetim sistemi ve danışmanlık hizmeti

Doç. Dr. Güneş, Adana ÜSİM'in firmaların rekabet gücünü artırmak, tüm sektörlerde müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun mal ve hizmet üretimini sağlayabilmek için kuruluşlarda tüm aşamaları kapsayan ve sürekli gelişmeyi hedefleyen Kalite Yönetim Sistemi uygulamasını benimsediğine dikkat çekti. Doç. Dr. Güneş, "Kalite, bilgi güvenliği, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, gıda güvenliği, enerji, otomotiv, laboratuvar akreditasyonu alanında yönetim sistemi ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz" diye konuştu.

Mentor eğitici kuruluş yetkisi

Doç. Dr. Mustafa Güneş, 2014-2015 yıllarında TÜBİTAK tarafından desteklenen "Özel Sektör Firmalarının Ar-Ge ve Yenilik Kapasitesini Artırmaya Yönelik Mentörlük Mekanizması Geliştirilmesi ve Uygulanması" projesini yürüttüklerini, aynı yıl 1601 - TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında Mentor Eğitici Kuruluş olarak yetkilendirildiklerini anlattı. Doç. Dr. Güneş, ayrıca EGE Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. yürütücülüğünde 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı 1. Aşama Uygulayıcı Kuruluş olarak Akdeniz Bölgesi girişim fikirlerini değerlendirip girişimcilere mentorluk hizmeti verdiklerini vurguladı.

Doç. Dr. Güneş, 2016 yılında Adana Sanayi Odası ile birlikte 500 sanayicinin mevcut durumlarının analizinin yapılması için yürütülen Adana Sanayisinin Mevcut Durum Analizi, Sorun ve Gelişim Alanlarının Tespiti Saha Araştırması ve Analizi projesinde de yer aldıklarını bildirdi.

Doç. Dr. Güneş, Adana ÜSİM'in, Adana Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nün koordine ettiği yıllık eğitim planını organize sanayi bölgesinde işbirliği yaptığı üniversitelerden öğretim üyeleri ve sanayi tecrübesi olan alanında uzman mentor-eğitmenlerle gerçekleştirdiğine işaret etti.

Eğitim hizmetleri

Adana ÜSİM'in eğitim hizmetleri arasında şunlar yer alıyor:

Kalite yönetim sistemleri bilgilendirme ve iç denetçi eğitimleri, mentorluk eğitimleri, proje eğitimleri, mali işler ve finans eğitimleri, dış ticaret eğitimleri, problem çözme teknikleri, 5S yalın üretimi, İş sağlığı ve güvenliği, yönetim becerileri, fikri ve sınai mülkiyet hakları, girişimcilik eğitimleri, mesleki teknik eğitimler.

Adana ÜSİM'in Danışmanlık konularını ise şu alanlar oluşturuyor: Kalite yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, HACCP gıda güvenliği yönetim sistemi, bilgi güvenliği yönetim sistemi, enerji yönetim sistemi, otomotiv sektörü kalite yönetim sistemi, laboratuvar akreditasyonu.

Adana ÜSİM'in ayrıca, AR-GE Projeleri; TÜBİTAK, KOSGEB, Bakanlılar. Yatırım Projeleri; Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği, TKDK, Destekler; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, KOSGEB, TÜBİTAK, Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı konularında proje danışmanlığı yapıyor.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT