1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Adnan Oktar operasyonu neden şimdi yapıldı? Adnan Oktar yurt dışına mı kaçıyordu?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Adnan Oktar operasyonu neden şimdi yapıldı? Adnan Oktar yurt dışına mı kaçıyordu?

Geçtiğimiz günlerde yıllardır faaliyette bulunan Adnan Oktar gurubuna yapılan operasyon bir anda Türkiye gündemine oturmuştu. Peki  Adnan Oktar operasyonu neden şimdi yapıldı, operasyonda geç mi kalındı?

Geçtiğimiz günlerde sabahın çok erken saatlerinde Adnan Oktar ve grubuna yapılan dev bir operasyonla başladı. 235 kişi için yakalama kararı çıkarılmıştı. 100'den fazlası kadındı. Adnan Oktar başta olmak üzere bir çoğu yakalandı. Gözaltına alındı. Şirketlerine, derneklerine ve vakıflarına mal varlıklarına el konularak, kayyum atandı.

Kamuoyunda kedicikler diye tabir edilen kadınlar bu kez makyajsız yakalandı. Adnan Oktar'ın açıklamaları da önceki hal ve hareketleriyle örtüşecek şekilde garipti. "Biz Ak Parti'ye ve Erdoğan'a destek vermiştik. Şaşkınım ama kırgın değilim. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da bu operasyondan haberi yoktur" diyordu.

Bu operasyonun yapılmasının ardından kamuoyunda birçok soru akıllara geldi. Yıllardır İslami söylemlerle, aslında islamiyete uygun olmayan görüntü ve davranışlarla hep gündemde olan bu örgüte neden bu kadar müsaade edildi? Neden  24 Haziran seçimleri sonrası hemen bu operasyonun düğmesine basıldı. İşte en çok merak edilen soruların cevabı.

Edinilen bilgilere göre; bu örgüt başta  İsrail'in en üst düzey siyasi ve dini liderleriyle ve İngiliz derin devleti ile ilişkiler içinde olduğu, kısacası bu iki devlet adına Türkiye aleyhine casusluk faaliyetlerinde bulunuyordu.

Bu örgüt Türkiye'de uzun yıllar faaliyette bulunmuş birçok üye kayıt edinmiş kayıt edilen üyelerin  kendileri ve ailelerinde Şantaja ve zorla toplanan paralarla büyük mali gücüne ulaşmıştı. Aslında devlet bu örgütü uzun yıllardır takip ediyor ve bilgi topluyordu.  Bu kadar uzun sürmesinin tek nedeni çok kapsamlı bir örgüt olan bu gurubun bütün delillerinin eksiksiz toplanması yurt dışı ağların tamamen deşifre edilmesiydi. Hatta bu takibin biraz daha süreceği ancak örgüt lideri Adnan Oktar'a operasyon ile ilgili bilgi sızdırıldığı, polisin Oktar'ın topladığı yüklü paralarla yurt dışına, İngiltere’ye kaçacağı bilgisi üzerine  operasyonu daha da öne almış oldular.

Eğer bu operasyon 24 Haziran seçimlerinden önce  yapılsaydı Ak Parti 2-3 puan daha fazla oy alırdı diyenlerden, ya tekrar deli raporuyla kurtarırsa diye hayıflananlara kadar bin bir türlü görüş paylaşıldı.

Başlıktaki sorunun cevabına gelecek olursak, sonuç olarak devletin bunca zamandır kılcal damarlarına kadar girip doğru anı beklediği ve öyle düğmeye bastığı görüşü ağır basıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT