1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax ne icat etti?

Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax ne icat etti?

Adolphe Sax birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kullanıcılar internette " Adolphe Sax kimdir?" sorusunun cevabına ulaşmak için arama yapıyor. Adolphe Sax'ın icadı da hayatı kadar merak konusu. Peki Adolphe Sax kimdir? Detaylar haberimizde.

Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax ne icat etti?

Adolphe Sax merak konusu. Birçok kişi internet üzerinde " Adolphe Sax kimdir?" sorusunun cevabına ulaşmak için arama yapıyor. Adolphe Sax'ın ne icat ettiği de merak edilenler arasında. Peki Adolphe Sax kimdir? Ayrıntılar haberimizde.

Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax ne icat etti?

ADOLPHE SAX KİMDİR?

Antoine-Joseph "Adolphe" Sax (6 Kasım 1814 – 4 Şubat 1894) günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. Belçika'nın Dinant şehrinde doğmuştur. Babası Charles-Joseph Sax da bir müzik aletleri yapımcısıydı.

Adolphe genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmıştır. Sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Royal School of Singing'e gitmiştir.
Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe'da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Adolpe'un ilk önemli icadı bas klarnette tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Adolf'a aittir.

Dinant şehrinin halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olması, Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçiminden kaynaklanmaktadır. 

Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax ne icat etti?

SAKSAFON NEDİR?

Tek kamışlı bir tür nefesli saz. Saksafon dil sesli nefesli çalgılardan biridir. Yapısında, klârnetin tek dilli ağızlığı, metal bir gövde, obuanın kıvrık bölümüne benzeyen bir bölümü bulunur. Çoğu saksafonun alt kısmı eğiktir. Çok azı düzdür ve klârnete benzer. Saksafonun üzerinde 12 tuş ve delik bulunur. 6 çiviye basıp bırakılarak, gruplar hâlinde açılıp kapatılarak farklı ses tonları elde edilir. Aletin üzerinde, normal sesinin bir oktav altında ya da üstünde ses çıkartmaya yardımcı olan fazladan iki delik vardır. En çok kullanılan saksofon türleri olan, soprano, alto ve tenor saksofonun 2,5 oktavlık bir ses genişliği vardır. İlk kez 1840 yılında Adolph Sax adında Fransız bir imalâtçı tarafından icat edildi. İlk olarak da 1844′te senfoni orkestralarında kullanılmaya başlandı.

Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax ne icat etti?

HABERE YORUM KAT