1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Afrika'nın en zengin kadını Santoz dolandırıcılıkla suçlandı

Afrika'nın en zengin kadını Santoz dolandırıcılıkla suçlandı

Eski Angola Cumhurbaşkanı Jose Eduardo dos Santos'un kızı, yolsuzluk ve dolandırıcılıkla suçlandı. Savcılıktan gelen açıklamaya göre ; Birleşik Krallık’ta yaşayan Santos hakkında uluslararası yakalama kararının çıkarılabileceğini belirtti.

Afrika'nın en zengin kadını Santoz dolandırıcılıkla suçlandı

Afrika'nın en zengin kadını olarak anılan Eski Angola Cumhurbaşkanı Jose Eduardo dos Santos'un kızı Isabella dos Santos yolsuzluk ve dolandırıcılık yapmakla suçlandı.Angola Başsavcısı Pitta Gros, başkent Luanda'da yaptığı açıklamada, Santos'un devlete ait petrol şirketi Sonangol'u yönettiği sırada yolsuzluk yapmak ve zimmetine para geçirmekle suçlandığını belirtti.

Gros, savcılıkla iş birliği yapmayı reddeden Santos hakkında ülkeye dönmezse hakkında uluslararası yakalama kararının çıkarılabileceğini ifade etti.

Birleşik Krallık’ta yaşayan ve Angola Cumhurbaşkanı olmak istediğini söyleyen Santos'un yaklaşık 2 milyar dolar serveti olduğu ileri sürülüyor.

ADI LUANDA SIZINTILARI' NDA GEÇTİ

Hafta sonu basına sızdırılan ve "Luanda Sızıntıları" adını taşıyan yolsuzluk belgelerinde, Santos ve onunla iş yapan şirketlere ilişkin bilgilere yer verilmişti.

Yaklaşık 30 milyon nüfusa sahip Angola, kıtanın ikinci en büyük petrol üreticisidir.Ülkesindeki tüm mal varlığı dondurulan Santos, iddiaları reddederek söz konusu yasal süreci, yeni hükümet tarafından başlatılan bir cadı avına benzetmişti.

Isabella dos Santos'un babası Jose Eduardo dos Santos, Angola'yı tam 38 yıl boyunca tek başına yönetmişti.

HABERE YORUM KAT