1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Ahiler Vali Çakacak’ı makamında ziyaret etti

Ahiler Vali Çakacak’ı makamında ziyaret etti

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ve beraberindekiler, Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti.

Ahiler Vali Çakacak’ı makamında ziyaret etti

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen ve beraberindekiler, Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti.

Ahilik değerlerinin yaşandığı ve paylaşıldığı haftanın verimli geçmesini dileyen Vali Çakacak, bin yıllık Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, Ahilik teşkilatının esnaf ve zanaatkarın iyi, güzel ve kaliteli iş yapmasını sağlamak amacıyla kurulan bir esnaf ve zanaatkar örgütlenmesinin yanında toplumsal hayatı da düzenleyen bir yapı olduğunu kaydetti.

Ahi Evran'ın "Elin, kapın, sofran herkese açık olsun" sözünü hatırlatan Vali Çakacak, "Ahilik hakta ölçülü olma, iyi güzel iş yapma, güler yüzlü ve tatlı dilli olma üzerine kurulmuş, insanı esas alan, insanı araç değil, amaç olarak gören bir örgütlenmedir. Ahilik teşkilatında çırak, kalfalık ve ustalık sisteminde birbirine geçişlerde kişinin sadece mesleki becerisine değil, ahlaki yönüne de bakılmaktadır. Ahilik, esnaf ve zanaatkârların meslek kurmasını düzenleyen bir yapı olmakla birlikte ülke savunmasında da katkısı olmuştur. Bunun yanında Ahi Evran'ın eşi Fatma Bacı'nın başında bulunduğu Bacıyan-ı Rum dünyanın ilk sivil kadın toplum kuruluşu olarak tarihe geçmiştir" dedi.

"Ecdadımızdan aldığımız bu zengin kültürel değerleri hem günümüz dünyasına uyarlayarak yaşamalı, yaşatmalı ve gelecek kuşaklara da aktarmalıyız" diye konuşan Vali Çakacak, Ahilik Haftasının tüm Esnaf ve Sanatkârlara hayırlı olmasını temenni etti.

Ahilik kültürünü tanıtmak ve yaşatmak için Türkiye genelinde 30 yıldır, Eskişehir'de ise 10 yıldır kutlandığını aktaran Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Birsen de, ziyareti kabulden dolayı Vali Çakacak'a teşekkür etti.

Ziyaretin sonunda Başkan Birsen, günün anısına Vali Çakacak'a çiçek ve kaftan takdim etti.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.