1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AİHM'den burka yasağına onay!

AİHM'den burka yasağına onay!

AİHM'den burka yasağına onay!

Ağababa, ağızlarda unutulmaz tatlar, dillerde ise uzun yıllar hatırlanacak anılar bırakmak için bu senede iftar sofralarına talip oldMahkeme kararında, burka yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin devletlere ait yorumlama marjını aşmadığını vurguladı. Ayrıca, birlikte yaşama koşullarının korunmasının Fransız otoritelerinin meşru hakkı olduğu belirtilirken, bu konuda devletin geniş takdir imkanı olduğuna dikkat çekildi.

Fransa'da Nisan 2011'de yürürlüğe giren yasayla kişilerin kamusal alanda kimlikleri tanınmayacak şekilde yüzlerini kapatmalarını yasaklanmış, yasağa uymayanlara 150 Euro para cezası verilmesine hükmedilmişti. Ayrıca burkayı takmaya zorlayanlara da 1 yıl hapis ya da 30 bin Euro ağır para cezası öngörülüyor.

AİHM kararını verdi

Büyük tartışmalara neden olan yasa, Pakistan asıllı Fransız vatandaşı bir kadının başvurusu üzerine AİHM'in gündemine taşınmıştı. Başvuruda yasağın, ifade ve inanç özgürlüğünün ihlali anlamına geldiği vurgulanırken, özel hayata da müdahale anlamı taşıdığı belirtilmişti.

Fransa'da İçişleri Bakanlığı'nın 2009 yılında açıkladığı verilere göre ülkede burkalı kadın sayısının bin 900 olduğu açıklanmıştı. Yasağın yürürlüğe girdiği günden bu yana ceza yazılan kadın sayısının ise 600 civarında olduğu belirtildi.

Kaynak: CİHANu.

HABERE YORUM KAT