1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Aile içi iletişim SAÜ’de konuşuldu

Aile içi iletişim SAÜ’de konuşuldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Personel Daire Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından "Aile İçi İletişim Eğitimi" başlıklı bir...

Aile içi iletişim SAÜ’de konuşuldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Personel Daire Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından "Aile İçi İletişim Eğitimi" başlıklı bir etkinlik düzenlendi.

SAÜ Kongre Merkezinde yapılan etkinliğe Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Psikolog Gülnur Ayşe Er konuşmacı olarak katıldı. Sosyal medya kullanımının oldukça yaygınlaştığı son dönemde insanların birbirleriyle olan iletişiminin bitme noktasına geldiğine dikkat çeken Gülnur Ayşe Er, bu durumun aile içi iletişimi de etkilediğini söyledi. Er, "Ebeveynler ellerinde telefonla, tabletle uğraşıp kendi çocuklarını görmezden gelebiliyorlar. Bu durum çocukların içine kapanmasına sebep olabiliyor. Sosyal medya sayesinde uzaktakileri yakınlaştırırken, aslında yakınımızdakilerden uzaklaşıyoruz" dedi.

İletişimi "fikir, bilgi, haber, tutum, duygu ve becerinin iki ya da daha fazla insan arasında paylaşılma süreci" olarak tanımlayan Psikolog Er, "Aaile içi iletişimin daha sağlıklı olması için kişiler işe önce kendilerinden başlamalı. Sağlıklı bir iletişim yapısına sahip ailelerde birlikte zaman geçirmek, birbirlerinin iyi ve kötü yönlerini paylaşmak, birbirlerinin bireysel ihtiyaçlarına saygı duymak vardır. Bu ailelerde birbirlerinin hatalarını bulmaya çalışmak gibi şeyler ise söz konusu değildir. Tüm bunlar birleştiğinde sağlam temelli aile yapısı meydana geliyor. Mutlu bireyler ortaya çıkıyor. İletişim becerilerini geliştirmek için suçlamadan, eleştirmekten, hakaretten, itici sözlerden kaçınmalıyız. Tepkilerimizi, kızgınlıklarımızı biriktirmek yerine onları doğru bir şekilde ifade etmeliyiz. Eğer bunları ifade etmeyip bilinçaltımıza gitmesine sebep olursak, bir süre sonra ufak problemlerle bile baş edemeyecek hale geliriz" diye konuştu.

Aile içi iletişim SAÜ’de konuşuldu

Aile içi iletişim SAÜ’de konuşuldu

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT