1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk'tan kısa çalışma ödeneği açıklaması

Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk'tan kısa çalışma ödeneği açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, koronavirüs nedenniyle nedeniyle faaliyetlerini yavaşlatan/durduran tüm işletmelerin kısa çalışma ödeneğine başvurabileceğini bildirdi. Selçuk, ayrıca ihtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin haneye 1000'er liralık destek ödemelerine 1 Nisan'da başlanacağını açıkladı.

Aile ve Çalışma Bakanı Selçuk'tan kısa çalışma ödeneği açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyete geçirilen kısa çalışma ödeneğine faaliyetlerini yavaşlatan/durduran tüm işletmelerin başvurabileceğini açıkladı.

Bakan Selçuk, ihtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin haneye 1000'er liralık destek ödemelerine 1 Nisan'da başlanacağını açıkladı.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekile:

Bizim normalde Türkiye'de istihdamı korumak anlamında devletimizin çeşitli kurumlarıyla düzenlediğimiz programlar var. İŞKUR'la yaptığımız programlar içinde aktif iş gücü ve pasif iş gücü programlarımız bulunuyor. Pasif iş gücü programlarımızda kısa çalışma ödeneğimiz bulunuyor. Bir iş yeri faaliyeti 3'te 1 azalttıysa ya da kısmen bunu gerçekleştirdiyse ya da tamamen durdurulması takdirde kısa çalışma ödeneği uygulanıyor. Aynı zamanda KOVİD-19'da bu kapsama girdi. Tüm bu işletmelerimiz başvuruda bulunabilirler.

"HEM İŞVEREN  HEM SİGORTALIMIZI KORUMAK ZORUNDAYIZ"

Bakan Selçuk, işçi ve işveren kazanımıyla ilgili olarak, "Bu süreçte hem işveren hem de sigortalımızı korumak zorundayız. Biz devlet olarak onlara maaş desteği sağlıyoruz. Gelir desteği oluyor. Maaşını kaybetmemiş oluyor." dedi.

Ayrıntılar gelecek...

HABERE YORUM KAT

1 Yorum