1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ailesinden 42 yıl müslümanlığını gizleyen dedeyi anlattı

Ailesinden 42 yıl müslümanlığını gizleyen dedeyi anlattı

Pendik Belediyesi ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen okur-yazar buluşmaları programı kapsamında Pendik Anadolu Lisesi Sadık Yalsızuçanlar’ı ağırladı.

Ailesinden 42 yıl müslümanlığını gizleyen dedeyi anlattı

Pendik Belediyesi ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen okur-yazar buluşmaları programı kapsamında Pendik Anadolu Lisesi Sadık Yalsızuçanlar’ı ağırladı.

Yalsızuçanlar'ın son kitabı 'Yaman Dede (Diyamandi)'nin konuşulduğu programın sonunda kitap imzası da gerçekleştirildi.a

Müslümanlığını 42 Sene Gizleyen İlginç Bir Kişi

Sadık Yalsızuçanlar öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada ‘’Yaman Dede 42 sene Müslümanlığını gizleyen ilginç bir kişidir. İlk çalışmalarımı Yaman Dede üzerine yaptım’’ dedi.

 Yalsızuçanlar konuşmasına ‘’Yaman Dede, 1887 yılında Kayseri'nin Talas beldesinde bir Rum aileden dünyaya geldi. 11-12 yaşlarında İslam dinine ilgi duymaya başladı. Müslüman olması ise ortaokulda Farsça dersinde hocasının tahtaya yazdığı Mevlana'nın Mesnevisi'nin ilk dizeleri ile tanışmasıyla gerçekleşiyor. Ancak bunu çevresindekilerden, Rum eşinden ve kızından 42 sene gizliyor. İbadetlerini gizli bir şekilde yapıyor. Ancak ilerleyen süreçte Müslüman olduğunu açıkladığında ailesinden ayrılmak zorunda bırakılıyor. Yaman Dede, Hayrettin Karaman, Osman Nuri Topbaş, Bekir Topaloğlu ve Ahmet Sarıçam gibi büyük isimlerin Farsça hocalığını da yapmıştır’’ şeklinde konuştu.

Tevfik İleri Çocuklarına Şerefli Bir Mazi Bıraktı

Konuşmasının bir bölümünde de Tevfik ileriye değinen Yalsızuçanlar ‘’Pendik Anadolu Lisesi 1950’li yıllarda (Milli Eğitim, Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlıkları yapan) Tevfik İleri’nin bakanlığı döneminde Liseye dönüşmüştür. Onun döneminde pek çok lise açılmıştır. İmam-Hatip Okulları O’nun döneminde açılmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi gibi üç büyük Üniversiteyi kurdu. Tevfik ileri çocuklarına mal-mülk bırakamamıştır ama şerefli bir mazi bırakmıştır’’ dedi.

Yalsızuçanlar konuşmasının son bölümünde ‘’Tevfik İleri ve Yaman Dedenin yaşamları bizim için güzel bir örnektir. Aşkla yemeğin bile kimyası değişiyor. Aşk Allah’ın sıfatıdır. Anadan doğmadır. Yaptığınız işi aşkla yaparsanız muvaffak olursunuz. Her biriniz aşkla çalışarak bir Tevfik İleri, bir Yaman Dede olabilirsiniz’’ dedi.

Yalsızuçanlar Pendik Anadolu Lisesinden sonra Pendik Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesinde düzenlenen ‘’Okur-Yazar’’  programına katıldı.

dsc_1418.jpgdsc_1326.jpg

 

HABERE YORUM KAT