1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. AK Parti 1. Bölge’de Kimlerin Yeri Garanti
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti 1. Bölge’de Kimlerin Yeri Garanti

7 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği genel seçimleri süreci ilerliyor heyecan dorukta aday adayları arasında kimler o gizemli listelerde yer bulacak herkes merakla bekliyor  bunun için ilk önemli tarih 7 Nisan  bu tarihte partiler belirledikleri adaylarını seçim kurullarına teslim edecekler.

Milletvekilliği için Yoğun katılımın ve heyecanın olduğu yerlerden bir tanesi de AK Parti İstanbul birinci bölge  geçen yazımda yazmıştım  mevcut 15 milletvekilleri ile beraber çok önemli bürokratlar sivil toplum kuruluş temsilcileri  partinin önemli kademelerinde görev almış parti mensupları  var. Çekişmenin rekabetin hayli zor olacağı  bir yer.

İlk aşama temayül yoklaması yapılmıştı. İkinci aşama il başkanlığında  bütün aday adaylarının bire bir  yapılan mülakatlar yapıldı. Bu aşamada mevcut milletvekilleri hariç 93 kişinin genel merkeze gönderildiği ve genel merkezde de  kurulan komisyonda adayların öz geçmişlerinin çok detaylı incelendiği ve bölgede yapılan kamuoyu araştırmalarıda göz önüne alınarak en son başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst  komisyonuna 62 kişilik bir listenin sunulduğu  başbakan Davutoğlu başkanlığındaki en üst kurulunda hazırlanan tüm raporlar doğrultusunda bu sayıyı 1. Bölgenin milletvekilliği olan 31 sayına indireceği ve seçim kuruluna verileceği belirtiliyor.

Tüm bu çalışmalardan AK Parti İstanbul1. Bölge’de adı öne çıkan hemen hemen yeri garanti olan aday adaylarının adları konuşulmaya başlandı. Onların başında mevcut milletvekillerinden Erol Kaya, Metin Külünk, Mihrimah Belma Satır, Alev Dedegil, Mehmet Muş olduğu  Bakan olan İdris Güllüce’nin ise Van’dan aday gösterileceği söyleniyor. Yine adları öne çıkan ve listelere ön sıralardan gireceği kesin olan isimler temayül yoklamalasından birinci çıkan Erkan Kandemir ikinci çıkan Kemal Akar, Edibe Sözen, Güldal Akşit,  Bülent Turan, Mehmet Genç, Fatma Varank, Ömer Bolat ve Hamza Yerlikaya,  isimlerinin çok kuvvetle muhtemelen aday gösterileceği söyleniyor.

Yine siyasi kulislerde konuşulanlar arasında çok sürpriz kişilerin ve yeni yüzlerinde  31 kişilik listeye girebileceği belirtiliyor

Şunu şunun şurasında  az kaldı. 7 Nisan’da listeler seçim kurullarına teslim edilecek bekleyip görelim şans kime gülecek…

Saygılarımla

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
2 Yorum