1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı:

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı:

TBMM ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen "15 Temmuz Kahraman Kadınlar" programına...

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı:

TBMM ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen "15 Temmuz Kahraman Kadınlar" programına katılan AK Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Sema Kırcı, 125 yıl önce Nene Hatun'un gösterdiği kahramanlığın benzerinin 15 Temmuz'da da kadınlar tarafından gösterildiğini söyledi.

"15 Temmuz Kahraman Kadınlar" programında kadınlarla bir araya gelen AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, "Kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım. Fedakar, cefakar kadınlarımız her şeyin en güzeline layıktır. Elbette kadınlarımız senede bir gün değil, her gün değerlidir. Ancak kadınlara dair sorunların ele alınması ve onların her alanda güçlenmesi için atılacak adımların konuşulması açısından bu gün önemli bir gün" dedi. 125 yıl önce Nene Hatun'un gösterdiği kahramanlığın benzerini, 15 Temmuz'da da kadınların gösterdiğini söyleyen Kırcı, "Yürekli kadınlarımız canlarını ortaya koymuştur. O gece meydanlara gözünü kırpmadan inen kahraman kadınlarımıza milletimiz minnettardır. Türk kadını hain darbe teşebbüsüne karşı vatan savunmasını tankların önüne durarak vermiştir. Vatanını, bayrağını düşürmemiştir. İşte Türk kadını budur. Bugün burada 15 Temmuz'un gazi kadınlarıyla birlikte olmak bizleri hem duygulandırdı, hem de gurur verdi" dedi.

Kadınların hukuki, ekonomik, siyasi ve eğitim alanlarındaki konumlarının son 15 yılda düzeldiğini söyleyen Kırcı, "Hükümetlerimiz döneminde kadınlarımız için devrim niteliğinde yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Anayasanın 10. maddesine; "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yasama geçmesini sağlamakla yükümlüdür" fıkrası eklenmiştir. "Ailenin korunması ve kadına Karsı şiddetin önlenmesine dair kanun" yürürlüğe girmiştir. "Kadın istihdamının artırılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması" konulu Başbakanlık Genelgesi yayımlanmıştır. TBMM'de Kadın-Erkek fırsat eşitliği Komisyonu kurulmuştur. Doğum yardımı başlatılmış, yeni doğum yapan anneye ücretsiz izin süresi uzatılmıştır. KOBİ kredilerinde kadınlara kredide kefalet oranı yüzde 85'e çıkarılmıştır. Bunun gibi daha bir çok yasal düzenleme son 15 yılda yürürlüğe girmiştir" şeklinde konuştu.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı:

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı:

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT