1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül:

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül:

Gaziantep'te esnaf ile buluşan AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, yeni sistem ile kabine ve parlamentonun milletin memnuniyetine göre seçilebileceğini...

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül:

Gaziantep'te esnaf ile buluşan AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, yeni sistem ile kabine ve parlamentonun milletin memnuniyetine göre seçilebileceğini belirterek, "Memnunsanız bir daha seçiyorsunuz, memnun değilseniz tokadı vuruyorsunuz" dedi.

Şahinbey İlçe Teşkilatının düzenlediği esnaf buluşmasına AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil İlçe Başkanı Hakan Kurt ve çok sayıda esnaf katıldı.

Programda konuşan AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun bir radyo programında yaptığı cumhurbaşkanı ve başbakanın farklı partiden olması durumunda aralarında kavga olacağı yönündeki değerlendirmesini hatırlatan Gül, "CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yeni anayasayı okumamış haberi yok. Anayasa değişikliğinin en iyi özelliklerinden birisi bu kavgayı önlemek. Hükumette iki başlılık yok. Başbakan, cumhurbaşkanı bir makamla birleşiyor ve halk seçiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı yüzde 50 oy alamazsa

Gül, 16 nisan'da halkoyuna sunulacak yeni cumhurbaşkanlığı sistemi uygulamaya konulduktan sonraki sürecin nasıl olacağını da anlattı. Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan yüzde 50 oranında oy alan olmaması halinde ne yapılacağı konusunda bilgi veren Gül, "Yeni sistem de adaylar yüzde 50 oyu almak zorunda. Alamazlarsa 2 hafta sonra ikinci tur yapılıyor. En çok oyu almış iki aday ikinci tura katılıyor .Bunun faydası ise yüzde 50 oy almak demek Türkiye'nin yarısının desteğini almak demektir. Bu da için de uzlaşma ortamının sağlanmış olması demektir. Yüzde 50 oy alamaz ise Cumhurbaşkanı bazı ülkelerde en çok oy alan seçiliyor ama bizde öyle olmayacak. Biz yüzde 50'de anlaştık, karar kıldık. Amaç en çok oyu almış iki kişi üzerinden ittifak yapmak" dedi.

Seçim nasıl yapılacak

Gül, yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin detayları ve yeni sistemin sağlayacağı kolaylıklar ile ilgili ise, "Seçim günü sandığa gittiğimizde iki tane sandık olacak. Birinde cumhurbaşkanına oy veriyoruz diğerinde ise meclise oy veriyoruz. Şuan hükumeti millet vekilleri kuruyor ama yeni sistemde hükumeti millet kuruyor .Daha önceki Güneş Motel gibi 10 kişiye bakanlık ver 20 kişiyi tehdit et, milletvekillerini partisinden istifa ettir meseleleri geçmişte kalıyor. Aynı günde hükumeti de Meclisi de millet seçiyor. Memnunsanız bir daha seçiyorsunuz memnun değilseniz tokadı vuruyorsunuz. Gensoru ile düşüyorsunuz" şeklinde konuştu.

Mevcut sistem

Gül mevcut parlamenter sistemde yüzde 10,15, 20 oy alan hükumetler bile ülkeyi yönetebildiğini hatırlatarak, "Koalisyon dönemlerinde yüzde 90'nın oyunu almamış ama Türkiye'yi yöneten başbakanlar oldu. 2 hafta sonra sadece cumhurbaşkanlığı sistemi için sandığa gidiyoruz. Bu sistemde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminden yüzde 50 oy alan aday, en geç iki hafta sonra hükumeti kurmuş olacak" ifadelerini kullandı.

"Milletin seçtiğine tek adam denir mi"

Yeni sistemin tek adamlık olduğunu yönündeki eleştirilere cevap veren Gül, "Milletin seçtiğine tek adamlık denir mi? Sadece yürütmede, çift başlılığı tek başlı hele getiriyoruz. Hükumeti millet kuruyor yargı da bağımsız ve tarafsız hale geliyor. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı tarafından Meclis fes edilebiliyor. 7 Haziran'da hükumet kurulamadı. Cumhurbaşkanı Meclisi, seçime götürdü. Yeni sistemde de meclisin fesi söz konusu. Milletin patron olduğu sistem için 16 nisanda evet çıkacağına inanıyoruz" diye konuştu.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül:

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül:

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT