1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk:

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk:

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması...

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk:

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 16 Nisan'da yapılacak halk oylaması öncesi çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

İlk olarak 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanına fidan dikimine katılan Recep Konuk, daha sonra pazarcı esnafını ziyaret ederek alışverişe gelen vatandaşlarla sohbet etti. Ardından Muhtarlar Derneğinde köy ve mahalle muhtarlarıyla buluşan Konuk, Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde de esnaflarla buluştu ve 16 Nisan'da niçin "evet" denmesi gerektiğini anlattı.

AK Parti Karaman İl Teşkilatı Sosyal İşler Başkanlığının organize ettiği engellilerle buluşma programında da engellilere yönelik yapılan çalışmaları anlatan Recep Konuk, Türkiye'nin Avrupa'nın birçok ülkesine göre çok daha ileri düzeyde engelli vatandaşlarına hizmet yaptığını ifade etti. Konuk, 16 Nisan'da güçlü bir "evet" ile Türkiye'nin tüm konulara bakışının değişeceğini, modern bir bakış açısıyla insanı yaşat ki devlet yaşasın mantığının ülkemize yerleşeceğini söyledi.

"İktidarın gerçek anlamda milletin seçtiği yönetime devredilmesi gerekiyor"

Karaman Muhtarlar Derneğinde de muhtarlarla bir araya gelen AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, muhtarlarla koordinasyon içinde olunduğunda yapılan hizmetlerin daha çok tabana yayılacağını kaydetti. Muhtarların gerçek anlamda milli egemenliğin kaynağı olan milleti temsil ettiğini belirten Konuk, muhtarlarla sürekli istişare içerisinde olmaya devam edeceklerini söyledi. Muhtarlara 16 Nisan'da neden "evet" denilmesi gerektiğini anlatan Recep Konuk, Türkiye'deki mevcut sistemin darbelere zemin hazırladığını, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile darbelerin artık tarihe karışacağını ifade ederek, "Artık darbelere zemin hazırlayan bu sistemi değiştirmek hem istiklal hem de istikbal meselesi haline gelmiştir. Bu sistemi kurgulayanlar sistemi kontrolleri altında tutmak üzere oluşturmuşlar. Mevcut sistemde, siyasi iktidar zayıf olunca, bürokratik vesayet güç kazanıyor ve ülke dış müdahale ve operasyonlara açık hale geliyor. Bu yapının değişmesi, iktidarın gerçek anlamda milletin seçtiği yönetime devredilmesi gerekiyor. Eğer bunu başaramazsak iktidarı seçeriz ama seçtiklerimiz muktedir olmazlar. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile bu riskler ortadan kalkacak ve Türkiye'nin demokrasi çıtası yükselecektir" dedi.

"Rejim değişmeyecek, hükumet sistemi değişecek"

Muhtarlarla buluşmasının ardından Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde esnaflarla bir araya gelen Recep Konuk, esnafa yönelik düşük faizli kredi uygulamalarının devam ettiğini, son olarak KOSGEB destekleri kapsamında Karaman'da 3 bin 56 işletmenin destek almaya hak kazandığını ve toplamda 69 milyon 415 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği kullandırılacağını söyledi. Bu kredi desteğinin 15 milyon 951 bin 567 TL tutarındaki faiz tutarının da KOSGEB tarafından karşılanacağını ifade eden Konuk, AK Parti hükumetlerinin küçük büyük ticari işletmelerin her zaman yanında olduğunu kaydetti. Sözü Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ve halk oylamasına getiren Konuk, rejim tartışmalarına değindi ve rejimin asla değişmeyeceğini, Türkiye'de rejimin merhum Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yönetiminde değiştiğini, Cumhuriyet ve demokrasinin ülkemizde rejim olarak belirlendiğini ve rejim tartışmasının söz konusu olmadığını söyledi. Kafa karıştırılmak istendiğini ve padişah seçmediklerini kaydeden Konuk, "Padişahı halk seçmez, padişahlık babadan oğla geçer. Ama bizim getireceğimiz sistemde Cumhurbaşkanını halkımız seçecek ve 5 yıllığına seçecek. Beğenmezse gönderecek, başka birini seçecek. Rejim değişmeyecek, hükümet sistemi değişecek. Cumhuriyetimiz her anlamda güçlenecek. Milletin, cumhurun iktidarı güçlenecek. Demokrasimiz güçlenecek. Vesayet odakları, çift başlılıktan kaynaklanan siyasi ve ekonomik krizler tarihe karışacak. Cumhurbaşkanlığı süresi 2 dönemle, yani en fazla 10 yılla sınırlandırılacak. Krallar kendine hiç en fazla iki defa seçilebilme hakkını tanır mı?" diye konuştu.

"Milletvekilleri Mecliste Cumhurbaşkanını ve Hükümeti denetleyecek"

Milletvekillerinin Mecliste Cumhurbaşkanını ve Hükümeti denetleyeceğini de ifade eden Konuk, "Cumhurbaşkanlığı kararnameleri anayasal yargı denetimine alınacak. Cumhurbaşkanlarının tüm yapıp ettikleri yargının ve meclisin denetimine tabi olacak. Cumhurbaşkanının yetkilerine yasal ve anayasal pek çok sınır konacak. Kanunları Hükumet değil, Milletvekilleri hazırlayacak ve Meclise sunacak. Millet sandıkta Cumhurbaşkanına ve hükumete doğrudan güvenoyu verecek. Seçilen Cumhurbaşkanını başarısız bulursa, cezayı sandıkta kesecek" şeklinde konuştu.

Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bayram Uysal'da kurulacak hükumete güvenoyunu sandıkta milletin vermesi gerektiğini, bürokrasinin azalması ve büyümenin hızlanmasını istediklerini ifade ederek Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemini desteklerini söyledi.

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk:

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk:

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.