1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ak Parti'de aday belirlemede anket kriteri etkili oldu
Ak Parti'de aday belirlemede anket kriteri etkili oldu

Ak Parti'de aday belirlemede anket kriteri etkili oldu

Ak Parti, milletvekili aday listelerini yoğun bir mesai sonunda belirledi. Aday belirleme sürecinde anket çalışmaları etkili oldu.

Başbakan Davutoğlu başkanlığındaki kurul, liste mesaisini bitirdi. Temsil kabiliyeti yüksek, ülke sorunlarına çözüm bulabilecek isimlerin listede yer almasına özen gösterildi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu listelerinde büyük revizyon beklentisi hakim. Milletvekilleri ve bakanların iller arasında kaydırılmaları da gündemde. Üç dönem kuralına takılan milletvekillerine adaylık yolunun yeniden açılması ve 7 Haziran’da birçok kentte yaşanan oy kayıpları nedeniyle listelerde köklü revizyona kesin gözüyle bakılıyor.

Tüm iller tek tek değerlendirildi

Listeler üzerindeki çalışmalar kapsamında tüm iller ayrı ayrı masaya yatırıldı. Bir önceki seçimlere göre illerde yaşanan oy kaybı ele alındı. Daha sonra il ve ilçe başkanlarından alınan değerlendirme ışığında listeden çıkarılacak adaylar belirlendi. Daha sonra da bu adayın yerine kimin konulacağına bakıldı.

Ak Parti’nin aday belirleme sürecinde 258 milletvekili ile ilgili illerde anket çalışması da yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulan analizde, 258 ismin illerinde benimsenip benimsenmediğine, 7 Haziran’dan sonraki süreçte iliyle ne kadar bağlantılı olduğuna bakıldı. Performansı ilinde kabul görmeyen isimler liste dışı kalacak. Küçük illerdeki “bürokrat” ve “teknokrat” kurmaylar ise büyükşehirlere kaydırılacak.

MYK tam kadro aday

Ak Parti’de yeni MYK’nın tamamının listelerde yer alması bekleniyor. Başbakan Davutoğlu’nun İstanbul söylentilerinin aksine Konya’dan aday olacağı kaydedildi.

MYK’nın yeni üyeleri Bekir Bozdağ’ın Yozgat, Ayhan Sefer Üstün’ün Sakarya, Vedat Demiröz’ün Bitlis, Çiğdem Karaaslan’ın Samsun, Selçuk Özdağ’ın Manisa, Naci Ağbal’ın Bayburt, Mehmet Özhaseki’nin Kayseri Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya, Ömer Çelik’in Adana’dan adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. Mehmet Ali Şahin’in de Karabük’ten aday olması bekleniyor.

Büyük revizyon Doğu’da

Doğu ve Güneydoğu illerinde listeleri yeni baştan şekilleniyor. Batı illerinde yaşayan Kürtlerin ve bürokratların yerine bölge kökenli isimlere listelerde yer verilecek. Bölge seçmeninin “İthal aday istemiyoruz” mesajını alan Ak Parti, bölgede yaşayan, yerel isimlere adaylık yolunu açacak.

Kaynak : Habertürk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.