1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ak Parti'de Kongre Tarihi Belli Oldu

Ak Parti'de Kongre Tarihi Belli Oldu

Ak Parti'de Kongre Tarihi Belli Oldu

Hüseyin Çelik'in açıklamalarının satırbaşlarını paylaşıyoruz...

Sayın Başbakanımız mazbatasını alacağı ve yemin edeceği güne kadar fiilen cumhurbaşkanı değildir. Fiilen cumhurbaşkanlığı görevini 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül görevinin başındadır.

Biz rakiplerimizlerimizin hezimetiyle alay etmeyecek bir siyasi partiyiz. Çatı aday gösterdiler. Çatı adayın alabilidiği oy oranı yüzde 34. CHP ve MHP'nin oy olanını çok altına indi.

Referandumda da aynı şey yapıldı. Halk birşeyi isterse kimse buna mani olamaz. AK Parti cephesinden olaya bakınca, 3 vilayette Tunceli, Şırnak ve Hakkari'de yüzde 20'nin altında oy aldık, bunun dışında AK Parti Türkiye genelinde yüzde 30'un altında oy almadık.

Çatı adayı 50 vilayetti 40'ın altındadır. 11 vilayette yüzde 5'in altındadır. Bu şu demektir: Bütün partilerimizin Türkiye partisi olması bizim arzumuzdur.

Erzurum'un güney ilçeleri de dahil olmak üzere sınır bölgelerde PKK'nın ciddi tehdidi olmuştur bunu da bilinmesini istiyoruz

YENİ BAŞBAKAN KİM OLACAK?

Seçilecek olan kişi hem başbakan hem de genel başkan olacak. Birelir bizim üzerimizden senaryo yazdılar. Bu senaryoları bizim ortak irademiz bertaraf etmiştir. 2002'de başbakanlık krizi çıkacak denildi. Hepimiz Abdullah Gül beyi söyledik. Sonra Siirt seçimiyle yüzde 85 oy aldı ve Abdullah Gül istifa edip 58. hükümet düştü.

59. Hükümetin başbakanı sayın Başbakan oldu.

Cumhurbaşkanlığı üzerniden kavgalar olacak dediler. Hevesleri kursaklarında kaldık. Ortak aklı çalıştırarak 367 engeline karşı Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı seçtik.

Sayın Abdullah Gül şanla şerefle 7 yıl çalıştı.

Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Sayın Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı da başbakanlığı gibi olacak. 24 saat mesai yapan, vatandaşın yüreğine dokunan, derdini dert edinen bir başbakan gördük. Şunun herkes farkındadır: Sayın Başbakan Anayasa ve yasalardan kaynaklanmayan bir yetkiyi kullanmayacaktır. Yasaların vermediği bir yetkiyi kimse kullanamaz. Hukuk devleti mantığı çerçevesinde cumhurbaşkanlığı yapacaktır.

28 Ağustos'ta TBMM'de mazbatası takdim edilip yemin ettikten sonra görevi başlayacak.

AK Parti 27 Ağustos Çarşamba günü saat 10.00'da olağanüstü kongreye gidecek. Çoğunluk sağlanamazsa ertesi yenilenecek.

Büyük kongredeki aday kim diye soracaksınız! Biz MKYK'da isimler üzerine konuşmadık. Başbakanımız bu süre içinde istişareler yapılacak ve kongreye belirlenen isimle gidilecek.

AK Parti kongrelerinde sandalyeler havalara uçmaz, kavga etmez, kurallar çerçevesinde yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.