1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. AK Parti'den Elmalı Davası'na ilişkin ilk açıklama: En ağır cezayı almaları en büyük temennimiz!

AK Parti'den Elmalı Davası'na ilişkin ilk açıklama: En ağır cezayı almaları en büyük temennimiz!

Antalya'nın Elmalı ilçesinde, öz anneleri ve üvey babaları ile birlikte 4 erkeğin daha sistematik şekilde tecavüz ve fiziksel şiddetine maruz kalan iki küçük kardeşin görüldüğü davada, zanlıların tahliye edilmesine ilişkin sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyürken AK Parti parti kanadından konuya ilişkin ilk açıklama Sözcü Ömer Çelik'ten geldi.

AK Parti'den Elmalı Davası'na ilişkin ilk açıklama: En ağır cezayı almaları en büyük temennimiz!

Antalya'nın Elmalı ilçesinde, iki kardeşin istismarına ilişkin davayla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "AK Parti olarak Antalya Elmalı'da iki evladımızın istismar edilmesi davasını yakından takip ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması en büyük temennimizdir." ifadelerini kullandı.

BAKANLIK KARARA İTİRAZDA BULUNDU

Biri 7 diğeri 9 yaşındaki iki kardeşin aylarca, öz anneleri dahil 7 kişi tarafından cinsel istismar ve şiddete maruz kalmalarının ardından babaannelerinin savcılığa suç duyurusunda bulunmasıyla açığa çıkan olayda, geçtiğimiz Ocak ayında sanıkların tahliyesine karar verilmesi, sosyal medyada yeniden gündeme gelerek büyük tepki topladı. Birçok internet kullanıcısı, karara eleştirilerini dile getirirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri, tahliyelere ilişkin itirazda bulunduğunu belirterek, faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için hukuki süreçte yakın takibin sürdürüleceğini duyurdu.

AK Parti'den Elmalı Davası'na ilişkin ilk açıklama: En ağır cezayı almaları en büyük temennimiz!

"EVLATLARIMIZ GÜVEN ALTINDADIR"

Konuya ilişkin AK Parti kanadından ilk açıklama ise Sözcü Ömer Çelik'ten geldi. Kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

AK Parti'den Elmalı Davası'na ilişkin ilk açıklama: En ağır cezayı almaları en büyük temennimiz!

"AK Parti olarak Antalya Elmalı'da iki evladımızın istismar edilmesi davasını yakından takip ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması en büyük temennimizdir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız hem yargılama sürecine müdahil olmuştur; hem de evlatlarımızı ihtiyaç duydukları hizmetlerle desteklemeye devam etmektedir. Evlatlarımız güven altındadır. Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Adalet kurumu her şeyi açığa çıkaracaktır. Vicdanlarıyla bu evlatlarımıza destek olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz."

BİR AÇIKLAMA DA İBRAHİM KALIN'DAN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Antalya Elmalı'da iki kardeşin istismarına ilişkin davayla ilgili "Alçaklar en ağır cezayı almalıdır. Adalet için sürecin yakın takipçisi olacağız." ifadesini kullandı.

Kalın, sosyal medya hesabından, "Elmalı Davası" etiketiyle yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Hukukta yazılı kurallar kadar maşeri vicdan da esastır. Elmalı davasında belgeler ortadadır. Bu korkunç hadisede, çocuk istismarına müsamaha gibi algılanabilecek kararlardan kaçınmak şarttır. Alçaklar en ağır cezayı almalıdır. Adalet için sürecin yakın takipçisi olacağız."

ELMALI CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: İTİRAZ ETTİK AMA...

Konuya ilişkin bir son dakika açıklaması da Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan geldi. "Bazı sosyal medya platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019 yılında gerçekleştiği iddia edilen
iki çocuğun istismar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen yargılamaya ilişkin bir kısım iddialar karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. 5 Mayıs 2020 tarihinde mağdur çocukların babaanneleri tarafından, 2019 yılında Finike ilçesinde anne, üvey baba ve dayıları tarafından çocukların cinsel istismara uğradıkları iddiaları ile Balıkesir / Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikayette bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturmaya başlanılmış ve çocuklara psikososyal destek verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır."
şeklinde başlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yürütülen soruşturma neticesinde elde edilen bulgular ve çocuklara karşı nitelikli cinsel istismar
eylemlerinin gerçekleştirildiği yönünde yeterli şüphe oluştuğu kanaatiyle 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen iddianame ile sanıkların cezalandırılması istemiyle Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde kamu davası açılmıştır.

Delillerin tam olarak toplanmamış olması, delillerin karartılma ihtimalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020 tarihinde Mahkemesince sanıkların tutuklanmasına karar verilmiştir.
Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak
sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir. 5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. Yargılama sürecinde alınan mağdur beyanları ve toplanan tüm deliller mahkemesince birlikte değerlendirilecek olup, nihai karar bağımsız ve tarafsız yargıya aittir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yargılama süreci titizlikle takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT