1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Partili Çelik'ten dikkat çeken açıklamalar!

AK Partili Çelik'ten dikkat çeken açıklamalar!

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bütçe görüşmeleri sürüyor. AK Parti Antalya Milletvekili ve AK Parti Dışişler Başkan Yardımcısı Sena Nur Çelik, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda konuşma yaptı.

AK Partili Çelik'ten dikkat çeken açıklamalar!

TBMM Genel Kurulu'nda 2020 yılı bütçe görüşmelerinde konuşma yapan K Parti Antalya Milletvekili ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Sena Nur Çelik, dünyada güç dengesinin yeniden kurulduğunu vurguladı.

Çelik, "Dünyada yeniden büyük güç mücadelelerinin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Yeni jeopolitik satranç tahtalarının, yeni aktörler ve enstrümanlarla kurulduğu bir zamanın arifesindeyiz" dedi.  Türkiye'nin konumuna vurgu yapan Çelik, şunları söyledi:

"Bu kritik dönemde, belli başlı tüm devletlerin simetrik ve asimetrik çekişme ve rekabetlerinin tam ortasında yer alan bir bölgede, Yemen’den Suriye’ye uzanan iç savaşların, Ukrayna’dan Doğu Akdeniz’e uzanan sınır mücadelelerinin ve Libya’dan Basra Körfezi’ne uzanan jeopolitik çekişmelerin merkezinde yer alan topraklarda yaşıyoruz."

"TÜRKİYE YAPILAN TÜM HESAPLARI BOZDU"

Türkiye'nin dış politikada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde titiz bir çalışmayla şekillendiğini belirten Çelik şöyle konuştu:

"Türkiye, dikkatli bir askeri planlama ve milli savunma sanayii atılımı sonrasında gerçekleştirdiği Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı operasyonlarında, saha hakimiyeti ve güç projeksiyonunda kazandığı başarıyla, bölgede yapılan tüm hesapları bozmuş, ciddi bir ulusal güvenlik tehdidini bertaraf etmiştir. Operasyonlar öncesi ortaya koyulan ültimatomlar ülkemizin yapacaklarını söyleyen, sahada elde edilen başarılar da söylediklerini yapabilen bir güç olarak stratejik caydırıcılığını en üst seviyeye taşımıştır."

Türkiye'nin, sahada elde ettiği zaferlerin sonucu olarak masada da etkili diplomasi yürüttüğüne dikkati çeken Çelik, "Amerikan heyeti ile Ankara’da varılan uzlaşı; Soçi’de Rusya ile yapılan mutabakat; Cumhurbaşkanımızın Washington’a yaptığı ziyaret, İngiltere, Fransa ve Almanya liderleri ile yaptığı dörtlü zirve ve NATO toplantısı, Türk diplomasisinin en başarılı dönemlerinden biri olarak kayda geçti" ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz'deki son durumu da hatırlatan Çelik, "Doğu Akdeniz’e gönderdiğimiz sondaj gemileri ve Libya ile yapılan mutabakat sonrasında bölgemizde fırtınalar estirmek isteyen çevrelerin planları da akamete uğradı. Türkiye artık kriz yönetimiyle, uzun vadeli dış politik perspektifi, aynı anda, farklı yapılar ve bağlamlarda uygulayabilen bir ülke" dedi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ÜLKEMİZİN DÜNYADA GÜCÜNE GÜÇ KATACAK EN ÖNEMLİ UNSURLARDAN BİRİ OLDUĞUNU VURGULAMAK İSTİYORUM"

"Önümüzdeki dönemde dış politikamız, bölgemizdeki istikrarsızlıklar, PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin sınır ötesi faaliyetleri ve Avrupa birliğiyle ilişkilerde yaşanabilecek darboğazlar gibi sınamalarla karşılaşmaya devam edecek. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin S400, F35, Suriye ve Doğu Akdeniz konularında ortaya koyduğu pozisyon ve yaptırım tehditlerine gereken karşılığı vermeyi, uyuşmazlıkların çıkarlarımız doğrultusunda çözümü için çalışmayı sürdürecek.  Bu meselelerin, partiler üstü milli meseleler olduğunun bilinciyle, tüm siyasetçiler ve millet olarak, dış politikamızı desteklememizin, ülkemizin, bölgesinde ve dünyada gücüne güç katacak en önemli unsurlardan biri olduğunu vurgulamak istiyorum.

Türkiye, son yıllarda, diplomatik gücün hem masada, hem sahada, hem de kalplerde kazanılması gerektiğini başarılı örneklerle ortaya koymuştur. Bundan sonra da bu pusulamızda herhangi bir sapma beklenmemelidir. İdeallerimizi, stratejik aklımızı ve vicdanımızı kısa vadeli çıkarlara ve dünyada yayılan popülizm dalgasına kurban etmeyeceğiz. Dünyanın kayıtsızlığı ve suskunluğuna rağmen Gazze’de, Arakan’da, Urumçi’de heryerde mazumların sesi olmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyada beşten fazla renk ve beşten fazla ses olduğunu ve uluslararası vicdanının o beşin çıkarlarına feda edilemeyeceğini haykıran bir ülke olmaya devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT