1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AK Partili heyetten GBC’ye ziyaret

AK Partili heyetten GBC’ye ziyaret

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdülkadir Yüksel ve AK Parti Gaziantep İl Başkanı...

AK Partili heyetten GBC’ye ziyaret

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ve AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdülkadir Yüksel ve AK Parti Gaziantep İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Gaziantep Basın Cemiyeti'ne (GBC) ziyaret gerçekleştirerek, Türk ve Suriyeli gazetecilerle bir araya geldi.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdülkadir Yüksel ve AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak Gaziantep Basın Cemiyetini (GBC) ziyaret etti. Türk gazetecilerin yanı sıra Suriyeli gazetecilerle de bir araya gelen vekiller, Gaziantep'teki yerel medyanın durumu, Suriyeli gazetecilerin yaşadığı sorunlar ve 16 Nisan'da yapılması planlanan referandum ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı Arif Kurt, Cemiyetin faaliyetleri hakkında vekilleri bilgilendirerek, yerel medyanın sorunları hakkında bilgiler paylaştı. Sorunların giderilmesi konusunda çözüm önerilerini vekillerle paylaşan GBC Başkanı Kurt, Gaziantep'te faaliyet gösteren Suriyelilerin sorunlarını dile getirdi.

"Suriyeli gazeteciler ile beraber bir çalıştay olsun"

Gaziantep'teki 85 Suriyelinin Gaziantep Basın Cemiyetinin çatısı altında örgütlendiklerini vurgulayan GBC Başkanı Kurt, "Gaziantep'te bir Suriyeli gazeteci gerçeği var. Gaziantep'te bizim kayıt altına aldığımız 85 gazeteci var. 35 tane kurum var. Bizim çözüm önerimiz, Suriyeli gazeteciler ile beraber bir çalıştay yapalım. Birlikte ne yapabiliriz onu tartışalım. Derneğimizin yapmış olduğu ciddi çalışmalar var. Suriyeli gazeteciler bir tek bizim derneğimize kayıtları var. Başka bir yerde yok. Çünkü biz bu konuya kafa yorduk. Çalıştık çalıştıktan sonra Türkiye Suriye gazeteciler çalışma gurubunu kurduk. Bu şehirde beraber nasıl daha fazla mutlu yaşayabiliriz. Bize kampa gitmek istediklerini söylediler. Bizde valimizle konuştuk bu insanlar ilk defa kampa gittiler. Ramazan bayramının sabah namazını orada kıldık" dedi.

"Sarı basın kartına verilen ayrıcalıklar geri verilsin"

Yerel medyanın sorunları ve çözüm önerilerini vekillerle paylaşan Kurt, "Sarı Basın Kartını kullanan gazetecilere verilen eski hakların geri verilmesini istiyoruz. Gazete satışlarından elde edilen KDV oranlarının düşürülmesini istiyoruz. Resmi ilan alan gazetelerin ilan sütun santim fiyatlarının yüzde 15 arttırılması için Basın İlan Kurumu vasıtasıyla Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e bir talepte bulunduk. İmzalamasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bazı meslek örgütleri hacizlerle medyayı dize getirmek istiyor"

Yayıncıların telif problemleri olduğunu vurgulayan Kurt, "Yayıncıların telif problemleri var. Özellikle radyo ve televizyoncuların ve referandum öncesi süreçte ciddi anlamda hacizlerle medyayı dize getirmek isteyen meslek örgütleri var. Bunların iyi niyetli olduğunu düşünmüyoruz. Bu meslek örgütlerini size rapor olarak sunabilirim" şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ise Gaziantep'in kucaklayıcı bir şehir olduğunun altını çizerek, "Referandum çalışmalarımızı hızlandırdık inşallah Türkiye'nin bekası için 16 nisanda güçlü bir Evet çıkacağına inanıyoruz. Hükümet krizleri vatandaşın cebini yakıyor. Bu krizlerin yaşanmaması için her kapıyı çalacağız. Sizin de dile getirmiş olduğunuz sorunların takipçisi olacağız elimizden geleni mecliste inşallah yapacağız. Bizi ağırladığınız için hepinize teşekkür ederim" diye konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.