AK Partili Mahir Ünal müjdeyi verdi! Öğrenci affı ve yoklama kaçakları için düzenleme geliyor

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, öğrenci affı ile ilgili düzenlemenin bu hafta TBMM'ye sunulacağını belirtti. Ünal, baka ve yoklama kaçağı durumundakileri ilgilendiren Askeri Ceza Kanunu'nda değişiklik çalışmasını ise TBMM'ye sunacaklarını dile getirdi.

AK Partili Mahir Ünal müjdeyi verdi! Öğrenci affı ve yoklama kaçakları için düzenleme geliyor

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünal, bakaya ve yoklama kaçacağı durumunda olanlar ile öğrenci affı düzenlemesinin TBMM'ye sunulacağını söyledi. 

Ünal, TBMM'ye sunulacak yeni düzenlemeler hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

"Bakaya, yoklama kaçağı, bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine dair düzenlemeyi içeriyor. Dövizle askerlik çerçevesinde ödemeleri gereken miktarı ödemedikleri için veya herhangi bir takvim yılında toplam 184 gün ve daha fazla süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik çerçevesinden çıkarılanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına imkan tanınması.

Firar, izin tecavüzü gibi hakkında başlatılan ön incelemenin kesintiye uğramadan yürütülebilmesi için ve adli soruşturmanın ivedi şekilde başlatılabilmesi için anılan personel için ifade alınması zorunluluğu vazgeçilmesine ilişkin hukuki düzenleme içeriyor.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu görevlileri ile askerlik hizmetini yerine getiren yedek subay, astsubay ile er ve erbaş ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıklarda Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Adana ve Erzurum İdare mahkemelerinin yetkili kılınması, astsubayların dokuzuncu derece birinci kademe yerine dokuzuncu kademe ikinci kademeden görevlerine başlamalarına ilişkin düzenleme yapılması, Genelkurmay Başkanı’nın görev süresinin birer yıllık süreyle 72 yaşına çıkarıyoruz.

Askeri araç kazası sonucu harp malzemesine zarar verme suçundan yargılanan er ve erbaşların ağır kusur nedeniyle mahkum olma durumu hariç meydana gelen zarardan sorumlu olmamalarını hayata geçiyoruz”

2
1
1
0
0
2
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN