1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti’nin dikkat çeken vaatleri
AK Parti’nin dikkat çeken vaatleri

AK Parti’nin dikkat çeken vaatleri

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerine sayılı günlerin kaldı. Seçim çalışmalarını hızlandıran AK Parti seçim beyannamesini vatandaşlara sundu.

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerine sayılı günlerin kaldı. Seçim çalışmalarını hızlandıran AK Parti seçim beyannamesini vatandaşlara sundu. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından sunulan beyannamede ekonomi ağırlıklı, sabit ve düşük gelirli geniş toplum kesimlerini ilgilendiren vaatleri daha çok ön plana çıkıyor.

3 ana başlıkta ele alınan seçim beyannamesinde özgürlükçü, katılımcı, kurumsallaşmış yeni bir anayasa yapılmasına değiniliyor. Diğer başlıkta ise ulaşımdan kalkınma hamlelerine, savunma sanayinden enerji çalışmalarına kadar 100 proje açıklandı. Ancak beyannamenin en dikkat çeken başlığı ise vaatler kısmı altında toplanıyor. Aile ve çocuklar, kadınlar, gençler, engelliler, emekliler, esnaf, çiftçi, eğitim ve sağlık alanında birçok vaat dikkat çekiyor.

aile.jpeg

Aile

Açıklanan seçim beyannamesinde bütün annelere ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ‘doğum Hediyesi’ niyetine yardım yapılacak. Çocuklar ve gençler için daha güvenli ve bilinçli internet kullanımı ve kullanıcı güveni artırılacak.

Gençler

Seçilme yaşı 18’e indirilecek. Lise ve üniversite mezunu gençlerin iki yıl Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderleri devlet tarafından karşılanacak. İlk defa işe giren gençlerin 1 yıllık maaşını devlet karşılayacak. Yeni evlenecek gençlere yüzde 20 oranında çeyiz desteği sağlanacak. Yükseköğretimde yurt için müracaat eden bütün gençlere barınma hakkı sağlanacak. Kendi işini kurmak isteyen gençler için proje karşılığı 50 bin TL’ye kadar karşılıksız nakdi destek, 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek. İşlerini kurduklarında 3 yıl boyunca gençlerin vergi muafiyeti sağlanacak.

esnaf.png

Asgari ücret

Seçim beyannamesinin en dikkat çekici maddelerinden birisi asgari ücret miktarı. Beyannamede asgari ücretin net 1.300 TL’ye çıkarılacağı vaat ediliyor.

emekli-001.jpg

Emekliler

Emeklilere yıllık ilave 1200 TL verilecek. Beyannamede bütün emeklilere TOKİ sayesinde aylık 250 TL taksitle konut sahibi yapılacağı belirtiliyor. Emeklilerin SGK prim kesintileri tamamen kaldırılacak.

Esnaf ve KOBİ

Esnafa düşük faizli kredi teşvikleri sağlanacak. Ek olarak 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek. İmalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’ler için kredi desteğini 3  milyon TL’ye, yatırım sektöründeki KOBİ’ler için ise 2,5 milyon TL’ye çıkarılacak.

ciftci-001.jpg

Çiftçiler

Seçim beyannamesinde çiftçileri de unutmayan AK Parti yemde ve gübrede KDV’yi kaldıracak. Genç çiftçilere getirecekleri proje karşılığında 30 bin TL verecek.

 

Kadınlar

Çocuğu olan kadınlara kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak. Mevsimlik tarım işçisi ve evde çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay faydalanması sağlanacak.

engelli.jpg

Engelliler

Engelli vatandaşların bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim imkânı artırılacak. Engelli vatandaşların engellerine göre, gerekli yazılım ve donanımı almaları teşvik edilecek.

egitim.png

Eğitim

Okullarda ikili eğitime tamamen son verilecek ve bütün okullar tam gün eğitime geçirilecek. Öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak. İş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda öğrenci yetiştirilmesinin önü açılacak.

Sağlık

Yurt genelinde oluşturulacak 29 sağlık bölgesinde 56 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri hizmete açılacak. Milli aşı projesi ile kendi aşımız üretilecek. Uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri güçlendirilecek. Diyabetin erken dönemde teşhis edilme oranı artırılacak ve diyabetli bireylere yönelik bakım hizmetleri geliştirilecek. ‘1 milyon bisikletle sağlıklı yaşam’ programı başlatılacak. Bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhise yönelik taramalar yaygınlaştırılacak. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.