1. HABERLER

  2. BİLİM TEKNOLOJİ

  3. Akbank, Garanti ve İş Bankası, Türk Telekom'un hisselerini devralıyor

Akbank, Garanti ve İş Bankası, Türk Telekom'un hisselerini devralıyor

Garanti, Akbank ve İş Bankası Rekabet Kurulu'na başvuru yaptı. Bu bankalar borcunu ödemeyen Ojer Telekominikasyon'a ait %55'lik Türk Telekom'a ait hisseyi devralacaklarını duyurdu.

Akbank, Garanti ve İş Bankası, Türk Telekom'un hisselerini devralıyor

Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, Türk Telekom’un Ojer Telekomünikasyon'a ait %55’lik hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na (RK) başvuruda bulundu. Rekabet Kurumu'nun resmi internet sitesindeki ‘Bildirilen Birleşme-Devralma’ sayfasında devralma işlemi hakkında ‘’Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin Türk Telekomünikasyon A.Ş.'deki %55 oranındaki paylarının işlem özelinde kurulacak bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması işlemi.’’ ifadelerine yer verildi.

DEVRALMA İŞLEMİ NEDEN GERÇEKLEŞİYOR?

Lübnanlı Hariri ailesine ait Suudi Arabistan merkezli Saudi Oger şirketine bağlı olan Ojer Telekomunikasyon, 2013 yılında sahip olduğu Türk Telekom hisselerini teminat göstererek bankalardan 4.75 milyar dolar kredi almıştı. Fakat Ojer Telekomunikasyon aldığı kredinin taksitlerini zamanında geri ödeyemeyince bankalar, krediyi yeniden yapılandırma müzakereleri sırasında söz konusu borca karşılık teminat hisselere el koyma yoluna gitmeyi tercih ettiler.

Bankalar, Türk Telekom hisselerini kuracakları bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralacaklar. Günümüzde halka açık olan Türk Telekom’un %55’lik hissesi Ojer Telekomunikasyon’a, %25’i Hazine Müsteşarlığı'na, %6,68'i ise Varlık Fonu'na ait. Türk Telekom hisselerinin %13,32'si ise borsada işlem görüyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.