1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Aksaray’da ‘Hayvan Oteli’ne tüccarlardan büyük ilgi

Aksaray’da ‘Hayvan Oteli’ne tüccarlardan büyük ilgi

Aksaray Ticaret Borsası bünyesinde, Türkiye Odalar Birliği'nin himayesinde pilot proje olarak hayata geçirilen "Hayvan Oteli" tüccarlardan büyük ilgi görüyor.

Aksaray’da ‘Hayvan Oteli’ne tüccarlardan büyük ilgi

Aksaray Ticaret Borsası bünyesinde, Türkiye Odalar Birliği'nin himayesinde pilot proje olarak hayata geçirilen "Hayvan Oteli" tüccarlardan büyük ilgi görüyor.

Aksaray Ticaret Borsası bünyesinde, Türkiye Odalar Birliği'nin himayesinde pilot proje olarak hayata geçirilen "Hayvan Oteli" projesi hayvan tüccarından büyük ilgi görüyor. Bin 500 büyükbaş ve 5 bin küçükbaş kapasiteli Hayvan Oteli'nin bölgeden gelen hayvanların refahı için büyük bir önem teşkil ettiğini belirten Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, "Buranın kuruluş amacı Türkiye'de değişik yerlerden yola çıkan hayvanların hayvan refahı kapsamında burada dinlenip otel görevini gördükten sonra Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerine aktarılma istasyonudur. Atıl bir istasyon olmasın diye canlı hayvan borsası görevini gerçekleştirdik. İlimiz tarım ve hayvan şehri olduğundan dolayı tüccarlarımızın diğer illerden getirdikleri hayvanları da burada gerçek besici ve damızlık işçilerimize satışını gerçekleştirmektedirler. Burada veteriner hizmetleri ve diğer birimlerimizle hizmet etmekteyiz" dedi.

"Biz etin fazla pahalı olması değil istikrarlı olması istiyoruz"

Bölgedeki hayvan refahını sağlamak için "Hayvan Oteli projesini gerçekleştirdiklerini belirten Özkök "Avrupa uyum yasaları çerçevesinde hayvan refahı diye bir yasa yer alıyor. Edirne'den çıkan hayvan 10 saatlik hayvan nakli ile birlikte hayvanlar rahatsız olmaktadır. Bu rahatsızlığı giderebilmek için hayvanlarını 3-4 saat dinlendirip yola devam etmeleri gerekir. Artık yerli kara sığırlardan kurtulup kültür ırkı yanı karkas et yüksekliği ve randımanı yüksek olan hayvanların satışını gerçekleştirmektedirler. Ülkemizin et ithalatını durdurabilmek için bu da çok önemlidir. Biz etin fazla pahalı olması değil istikrarlı olması istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Aksaray'da 60 bin hayvanlık dev tesis

Hayvancılıkta birçok eksiği tamamlayacak olan "Aksaray Organize Hayvancılık Bölgesi Projesi"ni 2018 yılı içinde yapımına başlanması ve bir yılda tamamlanarak hizmete açılması hedeflendiğini belirten Özkök "60 bin hayvan kapasiteli tesis, tamamlandığında her biri 300 ile 500 arası hayvanı bünyesinde barındıracak yaklaşık 150 adet işletmeye ev sahipliği yapacak ve son derece teknolojik imkanlarla hayvan yetiştiriciliğine imkan tanıyacak. Daha modern ve büyük çaplı hayvancılık işletmelerinin kurulmasını öngören Aksaray Organize Hayvancılık Bölgesi Projesi,küçük ölçekli aile işletmeciliğini büyütmeyi düşünen işletme sahipleri için bir fırsat olarak görülüyor. Tabanı ızgaralı olacak tesiste hayvan dışkıları bir kanala yönlendirilerek buradan oluşacak gazın yakılmasıyla enerji üretilecek. Hayvan başına alınan verim en üst seviyeye çıkarılacak" dedi.

"Aksaray denince akla su sıkıntısı geliyor"

Hamit Özkök, Aksaray'ın en büyük sıkıntısı olan su sıkıntısının artık kronik hale geldiğini belirtti. Özkök tedbir alınmazsa 2020 yılından itibaren tarım ve hayvancılıktaki başarının düşmeye başlayacağını belirterek"Maalesef su kıtlığı olan bir ülkede yaşıyoruz. Aksaray ülkemizde en az yağış alan beş ilden biridir. Şu an tarım ve hayvancılığı iyi yapıyoruz ama önümüzdeki yıllarda sıkıntı ile karşılaşmamak ve tarım ve hayvancılığın sürdürülebilir hale getirmek için, Aksaray ilimizin su sıkıntısının acilen giderilmesi gerekmektedir. En çok su tüketen yonca, pancar mısır ürünlerini ürettiğimiz ve suyumuzun önümüzdeki yıllarda tükeneceğini bildiğimiz için Kızılırmak gibi dış havzalardan ilimize su getirme gayreti içine girdik. Kızılırmak havzası 550 milyar metreküp debisi olan bir nehirdir. Şehir merkezine 96 km mesafede olan Kızılırmak'ın yüzde 9'unun ilimize getirilmesini istiyoruz. Teknolojiyi çok iyi kullanıyoruz. Damla sulamaya yaparak suyu idareli kullanıyoruz. Buna rağmen su sıkıntısı çekiyoruz. Daha önce 12 metreden su çıkarırken şimdi 250 metreden su çekiyoruz" diye konuştu.

"İlin yüzde 80'i tarım ve hayvancılık yapıyor"

Aksaray'ın nüfusunun yüzde 80'inin tarım ve hayvancılığa dayalı geçim sağladığını vurgulayan Özkök "İlimizde 420 bin hektar tarım alanı bulunuyor. Şu an itibariyle 227 bin büyükbaş hayvan, 750 bin küçükbaş hayvan varlığı ile Konya'dan sonra bölgemizde birinci, bu coğrafyada ölçeğimizde ki iller arasında Türkiye birincisiyiz. Bu da bizim tarım ve hayvancılığı ne kadar iyi yaptığımızı anlatıyor. Ayrıca 1 milyon 100 bin ton şeker pancarı üreterek Türkiye şeker ihtiyacının yüzde 9'unu karşılıyoruz. 250 bin ton yonca üreterek Türkiye'deki besicilik ve damızlıkla uğraşan yetiştiricilerimizin ham maddesinin tamamını karşıladığımız gibi dünyanın en iyi yarış atlarının olduğu ülkelere Aksaray yoncası ihraç ediyoruz ki, bu da yoncamızın kalitesini ortaya koyuyor. 250 bin ton mısır silajı yetiştiriyoruz. Çerezlik ay çekirdeğinin 15 bin tonunu Aksaray'da üreterek birinci sıraya çıktık. Kabak çekirdeği üretiminde Türkiye üçüncüsü, arpa üretiminde Türkiye beşincisiyiz. Borsamızda 2017 yılında bir milyar 655 milyon liralık işlem hacmi gerçekleştirildi. Devletimize 20 milyon lira stopaj, 6,5 milyon lira KDV, 270 bin lira mera fonu ödedik. Şu an 5 yıldızlı borsayız, önümüzdeki yıl 7 yıldızlı borsa olacağız."

Aksaray’da ‘Hayvan Oteli’ne tüccarlardan büyük ilgi

Aksaray’da ‘Hayvan Oteli’ne tüccarlardan büyük ilgi

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT