1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES 1 başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? Başladı mı? soruları arama motorlarında sıkça araştırılmaktadır. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırdık. İşte tüm detaylar...

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES sınavına girecek olanlar başvuru zamanlarını internette araştırma yapmaya başladı. Peki ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor? Başladı mı? Tüm merak edilenler haberimizde...

ALES 1 BAŞVURUSU NE ZAMAN 2020?

2020 ALES /1:
Başvuru Tarihleri: 13 Mart 2020 – 23 Mart 2020 / Geç Başvuru: 01 Nisan 2020

ALES 1 SINAVI NE ZAMAN 2020?

Sınav Tarihi: 03 Mayıs 2020

ALES SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2020?

 ALES/1 sınav sonuçlarının ise 28 Mayıs tarihinde açıklanacak.

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES BAŞVURULARI NE ZAMAN 2020?

2020 ALES /2:
Başvuru Tarihleri: 24 Temmuz 2020 – 06 Ağustos 2020 / Geç Başvuru: 18 Ağustos 2020
Sınav Tarh: 20 Eylül 2020

2020 ALES /3:
Başvuru Tarihleri: 09 Ekm 2020 – 19 Ekm 2020 / Geç Başvuru: 27 Ekm 2020
Sınav Tarh: 29 Kasım 2020

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES, Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı olarak bilinmektedir. ÖSYM tarafından her yıl düzenlenmekte olan sınava Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı olmak isteyen kişiler katılmaktadır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere genellikle yılda 2 kez yapılan ALES başvuru dönemi başladı. Peki, ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES başvuru dönemi ne zaman sona erecek? İşte sınav hakkında tüm detaylar…

Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler hâlinde açıklanmıştır:

a) Kılavuz ile Aday Başvuru Formunun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, ALES Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?
– Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar; başvurularını diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

– Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri

bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

c) Başvuru Yapılacak Merkezler: Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır.

d) Sınav ücretinin yatırılması: Adaylar, başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES NEDİR?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), ÖSYM tarafından düzenlenen ve çeşitli kurum ve kuruluşlara yapılacak başvurularda adayların yeterliliğini belirlemede kullanılan bir sınav türüdür. Bu kapsamda ALES puanı;

– Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

– Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

– Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,

– Teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programları kapsamında kullanılmaktadır.

ALES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılmaktadır.

7 Eylül 2018 tarihinde yapılan bir düzenleme ile, ALES’in test ve soru sayıları azaltıldı, süresi kısaltıldı ve geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

ALES başvuruları ne zaman 2020? ALES başvurusu ne zaman başlıyor? Ne zaman bitiyor?

ALES'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir.

Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

HABERE YORUM KAT