1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. 2020 ALES/1 geç başvurusu ne zaman, nasıl yapılır? ALES/1 geç başvuru ücreti ne kadar?

2020 ALES/1 geç başvurusu ne zaman, nasıl yapılır? ALES/1 geç başvuru ücreti ne kadar?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2020-ALES/1, koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Ağustos ayında gerçekleşmesine karar verilen sınavın geç başvuru tarihi araştırılıyor. İşte konuya ilişkin detaylar.

2020 ALES/1 geç başvurusu ne zaman, nasıl yapılır? ALES/1 geç başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan ALES, salgın nedeniyle 16 Ağustos tarihine ertelenmişti. Bununla birlikte, sınava başvurmayı unutan ve ya sınava sonradan girmeye karar veren adaylar ALES 1'in geç başvuru tarihini internet arama motorlarında araştırıyor. Bizler de sizler için bu çok merak edilen sorunun ve ALES hakkında merak edilen diğer bir çok sorunun yanıtlarını haberimizde derledik.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES/1) sınavı tarihinde değişiklikler yapıldı. Bu kapsamda Nisan ayında yapılması planlanan sınavın tarihi ağustos ayına ertelendi. Geç başvurular için Temmuz ayı içerisinde belirlenen tarihte 1 gün içerisinde başvuru yapma hakkı tanındı. Peki geç başvuru tarihi hangi gün?

ALES1 SINAVI NE ZAMAN ?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2020-ALES/1, 16 Ağustos 2020 tarihinde organize edilecek.

ALES1 GEÇ BAŞVURU NE ZAMAN?

ALE1'in başvuruları geçti. Ancak başvurmak isteyen adaylar geç başvuru hakkından yararlanarak 14 Temmuz tarihinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/IslemTakvimi sitesinden başvurularını gerçekleştirebilir. ALES geç başvuru ücretleri normal sınav ücretlerinden farklı olarak uygulanıyor. ALES geç başvuru ücreti 195 TL olarak belirlendi. 

Başlangıç Tarihi :14.07.2020 10:00

Bitiş Tarihi :14.07.2020 23:59

Sınav Ücreti:195 TL

Ödeme Yerleri:ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

ALES geç başvuru nasıl yapılır?ALES geç başvuru ücreti ne kadar?

ARALIK AYI ALES/2 BAŞVURULARI VE SINAVI NE ZAMAN? 

2020-ALES/2 sınavı ise 6 Aralık 2020 tarihinde düzenlenecek.

Bu sınavın başvuruları 1-12 Ekim tarihleri arasında olacak.

ALES geç başvuru nasıl yapılır?ALES geç başvuru ücreti ne kadar?

ALES'E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir.

Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

ALES geç başvuru nasıl yapılır?ALES geç başvuru ücreti ne kadar?

 

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT