1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ali Babacan:Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl 'evinde kal' diyebiliriz

Ali Babacan:Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl 'evinde kal' diyebiliriz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl 'evinde kal' diyebiliriz.Türkiye'de 27 milyon vatandaşımızın ya emekli maaşı ya da kamu çalışanı olması gibi sebeplerle devletten bir geliri var. Ama 55 milyon vatandaşımızın devletten geliri yok. Öncelikle bu 55 milyon için tedbirler alınmalı" dedi.

Ali Babacan:Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl 'evinde kal' diyebiliriz

9 Mart Günü kurulan DEVA Partisi  ile siyaset arenasına geri dönen Ali Babacan, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına video konferans yöntemiyle katıldı. Babacan, koronavirüse karşı alınması gereken önlemler hakkında önerilerde bulunarak değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, Hükümet'in açıkladığı koronavirüs destek paketlerinde veya kısa çalışma ödeneğinde kayıt dışı çalışan 9 milyon kişinin bu kesimin yer almadığını ve hiçbir destekten faydalanamadığına dikkat çekti.

"55 MİLYON İÇİN TEDBİRLER ALINMALI"

"Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl 'evinde kal' diyebiliriz" diyen Ali Babacan, "Türkiye'de 27 milyon vatandaşımızın ya emekli maaşı ya da kamu çalışanı olması gibi sebeplerle devletten bir geliri var. Ama 55 milyon vatandaşımızın devletten geliri yok. Öncelikle bu 55 milyon için tedbirler alınmalı" dedi.

Ali Babacan:Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl 'evinde kal' diyebiliriz

"DEVLET ALACAKLARINDAN VAZGEÇEBİLİR, ERTELEYEBİLİR"

Devletin bu aşamada kaynak yaratmak için farklı seçenekleri olduğunu belirten Babacan, "Devlet alacaklarından tamamen vazgeçebilir. Alacaklarını erteleyebilir. Devlet borç verebilir ya da karşılığı olmadan vatandaşlara ödeme yapar ve tekrar geri istemez. Bunların hepsi devletin yapabileceği işler" dedi.

"ŞU ANDA ELDEKİ BÜTÜN CEPHANE ACİLEN KULLANILMALI"

Babacan, İsmail Küçükkaya'nın 'Peki sizce hangisi yapılmalı?' sorusuna ise "Bunların hepsi yapılmalı. Şu anda eldeki bütün cephane acilen kullanılmalı. Bir günlük gecikmenin bile ileride zararı çok daha büyük olur" ifadelerini kullandı.

 

"ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR SORUN YOK, YETER Kİ İYİ YÖNETİLSİN"

"Toplumsal dayanışma şart. Katılımcılık anlayışı şart. Hayali düşman aramaya, kutuplaşmaya ve komplo teorilerine gerek yok” diyen Ali Babacan, "Çözülemeyecek hiçbir sorun yok. Türkiye bunu aşar. Yeter ki iyi yönetilsin" diye konuştu.

"BU KRİZE MAALESEF ZAYIF ANDA YAKALANDIK"

"Türkiye olarak bu krize maalesef zayıf anda yakalandık. Mali alan daralmıştı, TC Merkez Bankası rezervi azalmıştı, Banka bilançoları zayıflamıştı, Yedek akçeler bile tüketilmişti, Kurumlara olan güven azalmıştı" iddiasında bulunan Babacan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

"Kaynak sorunu olmaz. Yeter ki güven olsun... 55 milyona çözüm getirecek adımlar atılmalı. Günlük kazanıp günlük harcayan vatandaşlarımız unutulmamalı.”

Kaynak: İnternet Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡