1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Ali Köse kimdir? İlahiyatçı mıdır? Hangi üniversitede görevli?

Ali Köse kimdir? İlahiyatçı mıdır? Hangi üniversitede görevli?

Son günlerde katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamalarla çok konuşulan Ali Köse , "Bir FETÖ gitti bin FETÖ geldi" diyerek keni alanında tartışmalara neden olmuştu. Ali Köse'nin kim olduğu ve kariyeri hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Ali Köse kimdir? İlahiyatçı mıdır? Hangi üniversitede görevli?

Marmara İlahiyat Dekanı Prof.Dr. Ali Köse'nin FETÖ'nün darbe girişiminin 4. yıl dönümünde yaptığı açıklamalarla tartışma yaratmıştı. TRT Haber'e konuk olan Köse, "Devlete sızmaya çalışan cemaatler olduğu iddiasını gündeme getirerek, Benim bu konudaki kanaatim 15 Temmuz’dan gerekli dersleri almadığımız yönünde. Ve yeterli önlemleri alınmadığı şeklindedir. Hatta ben bunu, bir ‘FETÖ gitti bin FETÖ geliyor’ diye değerlendiren, sloganlaştıran birisiyim."demişti.

Bu sözlerin ardından merak edilen isim Ali Köse hakkındaki tüm detaylar haberimizde...

Ali Köse kimdir? İlahiyatçı mıdır? Hangi üniversitede görevli?

ALİ KÖSE KİMDİR?

1981’de Antalya İmam-Hatip Lisesi’nden, 1985’te Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans (1988) eğitimi aldı. Daha sonra Londra Üniversitesi King’s College’de doktora (1994) eğitimini tamamladı.1998’de doçent ünvanını aldı, 2004’de profesör oldu. 2000 yılından itibaren Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesidir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Halen Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi dekanı ve Din Psikolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Din Psikolojisi ve Din Sosyolojisi alanlarında geniş araştırmaları bulunan Prof. Dr. Ali Köse’nin alanıyla ilgili yayımlanmış bir çok kitapları vardır.

Ali Köse kimdir? İlahiyatçı mıdır? Hangi üniversitede görevli?

ESERLERİ

Sekülerizm Sorgulanıyor (2002), Conversion to Islam, Neden İslam’ı Seçiyorlar, Freud ve Din, Deprem ve Din, Milenyum Tarikatları (2014), Laik Ama Kutsal, Avrupa Birliği Ülkelerinde Din Devlet İlişkisi, Avrupa ve İslam, Üç Yusuf Bir İslam, Türbeler: Popüler Dindarlığın Durakları, Enteller Aleykümselam Der mi, Din Psikolojisi, Kutsalın Dönüşü.

 

Kübra Kaçmaz
Gece Editörü
HABERE YORUM KAT