1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'ye gelecek

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'ye gelecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Ziyaret kapsamında Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni eğitim ve sosyal tesis binalarının resmi açılışı Erdoğan ve Merkel'in katılımıyla gerçekleştirilecek.

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'ye gelecek

Almanya Başkanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle yarın Türkiye'ye gelecek. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Libya ve Suriye başta olmak üzere ,bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 24 Ocak 2020 tarihinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirecektir.

Yapılacak görüşmelerde, Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek; işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacaktır.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ GÜNDEMDE 

Almanya’nın Temmuz ayı itibariyle başlayacak Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, katılım süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi konuları, görüşmelerin gündeminde ağırlıklı olarak yer alacaktır.

İkili ilişkilerin yanı sıra, Libya ve Suriye başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulması da öngörülmektedir.

Ziyaret kapsamında, Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni eğitim ve sosyal tesis binalarının resmi açılışının Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Şansölyenin teşrifleriyle gerçekleştirilmesi de planlanmaktadır."

 

 

HABERE YORUM KAT