1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye için yaptırım açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye için yaptırım açıklaması

Son dakika haberi... Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Aralık ayında yapılacak AB toplantısında Türkiye'ye yaptırım kararı alınabileceğini ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye için yaptırım açıklaması

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri Yunanistan dışında birçok ülkeyi rahatsız etmeyi sürdürüyor. Bu ülkelerden olan Almanya'nın Dışişleri Bakanı Heiko Mass'tan tepki çeken açıklamalar geldi.  Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, küstah bir açıklama yaparak, "Eğer Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki provokasyonları devam ederse aralık ayındaki AB toplantısında yaptırımların değerlendirilmesini bekliyorum" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye için yaptırım açıklaması

DOĞU AKDENİZ'DE NELER OLUYOR?

Doğu Akdeniz'de gerginliğin fitili ilk kez, Kıbrıs Rum kesiminin adanın etrafındaki doğal zenginlikleri işletmek için kuzeydeki Türk tarafının hukuki ve meşru haklarını hiçe sayarak uluslararası anlaşmalar yapmasıyla ateşlendi.

Batılı şirketler, hükümetlerinin de desteğini alarak Rumlarla geniş bir alanda doğal gaz araştırma ve sondajlarına girişti.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) adanın çevresindeki zenginliklerin Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm getirilmesiyle tüm halkın faydasına sunulması gerektiği yönündeki uyarılarına konunun muhataplarınca yıllar boyu kulak tıkandı.

Doğu Akdeniz'de büyük hidrokarbon sahalarının varlığı keşfedildikçe bu zenginlikleri işletmek isteyen bölge ülkeleri, Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmaları yapmaya yöneldi. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT