1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Almanya, Türkiye'ye seyahat uyarısını 4 il için kaldırdı

Almanya, Türkiye'ye seyahat uyarısını 4 il için kaldırdı

Almanya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı Türkiye'ye yönelik uyguladığı seyahat uyarısını Aydın, Antalya, İzmir ve Muğla için kaldırdı.

Almanya, Türkiye'ye seyahat uyarısını 4 il için kaldırdı

Almanya, koronavirüs salgını dolayısıyla Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarısını kısmen kaldırdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığının web sitesinde yayımlanan açıklamada, Aydın, Muğla, İzmir ve Antalya için seyahat uyarısının kaldırıldığı ifade edildi.

Almanya, böylelikle Türkiye’deki bu bölgelere gidecek kişilere yeşil ışık yakmış oldu.

Türk hükümetinin hazırladığı turizm ve hijyen tasarısına sıkı şekilde bağlı kalınması şartıyla seyahat uyarısının kaldırıldığı belirtilen açıklamada, tasarının tatilcilerin Almanya’ya dönmeden 48 saat içinde zorunlu PCR testi yapmaları da içerdiği anımsatıldı.

NE OLMUŞTU?

Almanya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seyahat yasağı getirmişti.

Almanya, Kovid-19 nedeniyle 31 Ağustos’a kadar Avrupa Birliği (AB) ve Schengen Bölgesi dışındaki 160 ülke için seyahat uyarısında bulunmuştu.

Türkiye yönelik seyahat uyarısının kaldırılması için Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yoğun çaba sarf etmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçen ay başkent Berlin’de mevkidaşlarıyla görüşmüştü.

Alman hükümetinin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, 6 Temmuz'da yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle Türkiye'ye getirilen seyahat uyarısının kaldırılması için hızlı bir adım atabileceklerini ifade etmişti.

Almanya'nın Turizm Sorumlusu Bareiß, yaptığı açıklamada "Durum geçen hafta iyiydi. Bu hafta da iyi olursa hızlı bir şekilde açılım için hazırlık yapabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

Thomas Bereiß, “Durum iyi olursa, hızlı bir şekilde açılım için hazırlık yapabiliriz” demişti. Bereiß “Türkiye seyahatleri mümkün kılabilmek için ne yapılabileceğini düşünme aşamasındayız. Diğer tatil beldeleri gibi Türkiye’ye de adil davranmalıyız’’ ifadelerini kullanmıştıo.

Thomas Bereiß Türkiye’deki salgının düşük olmasıyla birlikte Türk Hükümeti’nin ülkeye gelen turistleri yeniden sağlıklı bir şekilde geri göndermesinin de kendileri için önemli olduğunu ifade etmişti.

 

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT