1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya’da Arakan konferansı

Almanya’da Arakan konferansı

Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslümanlara yönelik yapılan zulüm ile ilgili, Almanya'da yaşayan Bangladeşli Öğrencileri Topluluğu konferans düzenlendi.

Almanya’da Arakan konferansı

Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslümanlara yönelik yapılan zulüm ile ilgili, Almanya'da yaşayan Bangladeşli Öğrencileri Topluluğu konferans düzenlendi.

Berlin'de gerçekleşen konferans, Alice Salomon Hochschule Berlin Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Bangladeş Soykırım ve Adalet Kuralı Çalışması Savaş Müzesi Merkezi ve Bangladeşli Öğrenciler Topluluğu Almanya'da ortak konferans düzenledi. Konferansın, 25 Ağustos 2017 tarihiden sonra Myanmar'ın Arakan'da yapılan katliam ve 750 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş'e sığınması üzerine bilgilendirme amaçlı yapıldığı belirtildi.

Bangladeşli Öğrenciler Topluluğu Almanya Başkanı Iqbal Tuhin düzenlenen konferansın amacının Almanya'da yaşayan vatandaşlara, Arakan'da gerçekleştirilen katliam ile ilgili bilgi vermek olduğunu ifade etti.

Tuhin, "Arakan ile ilgili düzenlediğimiz konferansla Almanya ve diğer Avrupa vatandaşlarına bu konu hakkında bilgi vermek istedik. 25 Agustos'tan sonra Arakan'da yapılan çatışma sırasında birçok Arakanlı Müslüman katledildi. Ama maalesef insan hakları ile ilgili en çok konuşan Avrupa ülkelerinin birçoğu bir konu hakkında pek bir şey bilmiyor" dedi.

"Türkiye'nin Rohinyalılara yaptıkları dünyaya örnektir"

Başkan Tuhin sözlerini şu ifadelerle devam etti:

"Türkiye'nin Rohinyalılara yaptıkları dünyaya örnektir. Myanmar'dan çok uzakta olan Türkiye'nin yaptıklarını birçok komşu ülke yapmadı. Arakan'da çatışmalar başladığı andan itibaren Türkiye'deki Sivil Toplum Kuruluşları ve devlet yetkileri hala Bangladeş'e sığınan Arakanlıların yanında olmaya devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Türkiye'deki Bakanları onlara ziyaret etmek için Bangladeş'e gitti. Sorunların çözümleri ile ilgili hem Bangladeş hem de Myanmar yetkileriyle konuştu. Hala onların yardımları eksiksiz devam ediyor. Arakanlı Müslümanlara ilk yardım sesi de Türkiye'den gelmişti. Bu konferansın, Bangladeş'e sığınan insanlar için yardım elinin uzatılmasında büyük bir fayda olacak diye düşünüyoruz"

Konferansa konuk olarak Alman Parlamentosu İnsanlık Sorumlusu Margarete Bause, Dakka Üniversitesinden Prof. Chowdury Abrar, İngiltere Rohingya Topluluk Başkanı Ro Tun Khin de katıldı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.