1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Almanya'da BioNTech/Pfizer aşısı olan 10 kişi daha öldü

Almanya'da BioNTech/Pfizer aşısı olan 10 kişi daha öldü

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısını yaptırdıktan sonra ölen kişilerin sayısı artıyor. Son olarak Almanya'da aşıyı olan 10 kişi daha hayatını kaybetti. Yetkililer ölüm sebebi olarak ise kişilerin yaş ortalamasını ve önceden geçirdiği hastalıkları gösterdi.

Almanya'da BioNTech/Pfizer aşısı olan 10 kişi daha öldü

Dünya genelinde bir çok ülkede aşılama kampanyaları tüm hızıyla sürüyor. Almanya'da bu zamana kadar 842 bin kişi aşı oldu. Ülkeden gelen son bilgiler ise korkutucu... Aşılanan 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkedeki Paul Ehrlich Enstitüsü, ölümlerin sebebini araştırıyor. 

AŞILAMA İLE ÖLÜM ARASINDAKİ SÜRE DEĞİŞTİ

Enstitünün Sağlık Ürünleri Bölümü Başkanı Brigitte Keller-Stanislawski, ölen kişilerin hepsinin 79 ila 93 yaşlarında olduğunu ve daha önce hastalık geçmişlerinin bulunduğunu açıkladı. Stanislawski'nin ifadesine göre aşının yapılması ile ölüm arasındaki süre ise birkaç saat ile 4 gün arasında değişti.

''BU HASTALARIN DURUMU ÇOK AĞIRDI''

Keller-Stanislawski, "Bu hastaların durumu çok ağırdı, birden çok hastalıkları bulunuyordu ve hafifletici tedavi görüyorlardı. Elimizdeki bilgiler ışığında bu kişilerin hastalıkları nedeniyle vefat ettiklerini ve bunun aşılanma sürecine denk geldiğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

Almanya'da BioNTech/Pfizer aşısı olan 10 kişi daha öldü

AŞIDAN İLK FAYDALANANLAR 80 YAŞ ÜZERİ KİŞİLER VE SAĞLIKÇILAR OLDU

Almanya'da aralık ayında başlatılan aşılama kampanyası kapsamında Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşı yaklaşık 842 bin kişiye uygulandı. Kampanyadan ilk faydalananlarsa 80 yaş üzeri kişiler ve sağlık personeli.

Aşının uygulandığı kişilerde bugüne kadar ayrıca 51'i ağır olmak üzere 325 kişide yan etkiler görüldü. Keller-Stanislawski bu sayıların beklenen bir sonuç olduğunu ifade etti.

BEKÇİKA'DA AŞI OLAN KİŞİ 5 GÜN SONRA ÖLDÜ

Belçika Federal İlaç ve Sağlık Ürünleri Ajansı (FAMHP), Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşıyı olan 82 yaşındaki bir kişinin, aşı işleminden 5 gün sonra hayatını kaybettiğini duyurdu.

FAMHP'dan yapılan açıklamada, "14 Ocak 2021'de FAMHP'ye 82 yaşındaki bir kişinin aşı işleminden 5 gün sonra öldüğü bildirildi. Aşılama ile bireyin ölümü arasında bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için incelemeler sürmektedir" denildi.

NORVEÇ'TE 23 ÖLÜ

Öte yandan, ABD'li ilaç firması Pfizer'ın BioNTech ortaklığında geliştirdiği koronavirüs aşısının vurulduğu 23 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden risk uyarısı geldi. Açıklamada, aşının hastalığı olan 80 yaş üstündekiler için riskli olduğu belirtildi.

Almanya'da BioNTech/Pfizer aşısı olan 10 kişi daha öldü

AMERİKA'DA BİR DOKTOR YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

ABD'li ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen aşının sağlık görevlilerine yapıldığı ülkede, korona aşısı olan Gregory Michael adlı doktor aşıdan 2 hafta sonra hayatını kaybetmişti.

Florida'da bir hastanede çalışan Gregory Michael, 18 aralıkta aşının ilk dozunu aldıktan 3 gün sonra ellerinde ve ayaklarında küçük lekeler ortaya çıktı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan eşi Heidi Neckelmann, Gregory Michael'in hastaneye gittiğini ve kan değerlerinin normal seviyenin çok altında tespit edildiğini söyledi. Daha sonra eşinin yoğun bakıma alındığını söyleyen Neckelmann, eşinin kısa süre sonra hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

PORTEKİZ'DE DE HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Portekiz'de 30 Aralık 2020'de Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısını olan Portekiz Onkoloji Enstitüsü Pediatri Bölümü'nde (OPI) çalışan 41 yaşındaki hemşire Sonia Acevedo 2 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Bölge Gündem
Editör Ekibinin Ortak Haberi
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT