1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Almanya'da internet üzerinden işlenen ırkçı, nefret suçlarına 2 yıl hapis istenebilecek

Almanya'da internet üzerinden işlenen ırkçı, nefret suçlarına 2 yıl hapis istenebilecek

Almanya'da internet ve sanal ortamda ırkçı, nefret içeren suçlarını işleyenler bundan böyle çok bedeli ağır olacak. bu suçları işleyenlerle ilgili yasa yürürlüğe girdi.

Almanya'da internet üzerinden işlenen ırkçı, nefret suçlarına 2 yıl hapis istenebilecek

Dünyada teknolojinin gelişmesiyle sanal ortamda işlenen suçlar artmaya başlamıştı. Almanya hükümeti aldığı bir kararla bu durumun önüne geçebilecek bir karar aldı. İnternette ırkçı, nefret içeren suçlarla ilgili yasa yürürlüğe girdi. Sanal ortamda suç işleyenler yasa kapsamında yargılanabilecek ve 2 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

Almanya'da internet üzerinden işlenen aşırı sağ ve nefret suçları ile mücadele başladı. İnternette ırkçı, nefret içeren suçlarla ilgili yasanın yürürlüğe girmesi ile sanal ortamda suç işleyenler yasa kapsamında yargılanabilecek ve söz konusu kişiler hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istenebilecek. İnternet üzerinden ölüm veya tecavüz tehdidinde bulunanlar hakkında ise 3 yıl hapis istemiyle soruşturma açılabilecek.

"IRKCILIK VE NEFRET SUÇUNA HAPİS CEZASI"

Yasa ile ilgili açıklamada bulunan Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht, artık internette nefret suçu işleyenler ve insanları tehdit edenler hakkında soruşturma açılabileceğini ve bu doğrultuda yargılama yapılabileceğini aktardı. Bakan Lambrecht, kolluk kuvvetlerinin ve yargı mensuplarının insanlık dışı tahrik ile çok daha kararlı bir şekilde mücadele edeceğini ve yasa sayesinde internet üzerinde işlenen aşırı sağcılık, ırkçılık, kadın düşmanlığı ve insanların isimleri veya kökenleri nedeniyle saldırıya uğraması ya da susturulmasının demokratik toplum için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

KAYNAK: İHLAS HABER AJANSI

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT