1. HABERLER

  2. KARTAL

  3. Altınok Öz Yerel Basını Susturuyor

Altınok Öz Yerel Basını Susturuyor

Kartal merkezli yayın yapan İlçem Haber Gazetesine haberlerinden dolayı Altınok Öz tazminat davası açtı.

Altınok Öz Yerel Basını Susturuyor

      Kartal merkezli yayın yapan İlçem Haber Gazetesine haberlerinden dolayı Altınok Öz tazminat davası açtı.

      Susturulmaya çalışılan İlçem Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Aytekin Yaşar olaylarla ilgili yaptığı açıklamada ; “Kalemimi teslim etmeyeceğim.Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” dedi.


Aytekin Yaşar’ın açıklaması ;

      Kartal Belediye Başkanı sayın Öz Kendisi hakkında yayınlamış olduğumuz“Hurdacılar Kooperatifinde yolsuzluk incelemesi!” haberlerimizden dolayı bizi mahkemeye vermiş ve 30 bin lira tazminat davası açmış bulunuyor. Olabilir, kanuni hakkını kullanmayı tercih etmiştir. Ne diyelim, keyfi bilir.


      Ulusal bir gazetede çıkan Altınok Öz'e yolsuzluk incelemesi!" başlıklı haberden yola çıkarak araştırmalar yapmıştık. Sözü geçen yolsuzluk incelemesi haberi, Altınok Öz'ün Marmara Hurdacılar Kooperatifi başkanı olduğu dönemi içermektedir. Kooperatif karar alarak yeminli mali müşavire para verip kooperatifi inceletmiş ve sahte faturalardan tutunda bir çok ciddi konular iddia edilmekteydi. Böyle belgeli bir haberi yapmamak bizce hainlik demekti ve gerekeni yaptık. Edindiğimiz bilgilere göre de inceleme halen devam etmektedir.


Bu günlere geleceğimizi bende, sayın Öz’de iyi tahmin ediyorduk ve olanlar oldu.


      Bilmeyenler varsa bugünlere nasıl geldiğimizi bir anlatayım. Belediye başkanımız basın arasında ayrımcılık yapan, belediye adına verdiği reklamlarda kimine bire 3, kimine ise 3 ün birini veren bir mizacı var. Hangi gazetenin ne kadar aldığına dair 2 yıl önce belgeyi belediye başkanının önüne koymuş ve adil olmasını talep etmiştik, olmadı. Başkanımız Gazetecilerin yazdığı yazıları, eleştirileri beğenmezse reklamları kesip, “kervan yürüyor” diyecek kadar da beyefendi birisidir.


      Başkan Öz, yedi ay önce bir gazeteye verdiği röportajda “Kendi paramla kendime düşman kazandım. Basınla aramızın düzelmesi basın müdürü kanalıyla olmaz. Basın; yaptığı yanlışları, ‘evet biz yanlış yaptık’ dediği takdirde onlarla aram düzelir. Yanlış yaptıklarını çıkıp açıkça yazılı ve sözlü ilan edecekler. Aksi takdirde basınla bir araya gelmem imkânsız. Evet, biz kendi yanlışımızla bu noktaya geldik. Bundan sonra bu yanlışları yapmayacağız. Belediye ve belediye başkanı ile sorun yaşamayacağız” Demişti.


Şu cümlelerin asaletine bakarmısınız!


      Başkan açıklamalarında resmen “Özür dileyin ve bunu köşenizden yazın diyor. Yani adeta kaleminizi getirip bana teslim edip elimi öperseniz size kendi paramdan! reklam verebilirim” demiş gibi bir mana çıkmıştır. Hangi onurlu gazeteci kalemini götürüp reklam karşılığı yerel idareciye verir ki!  


      CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir konuşmasında Türkiye'de basın özgürlüğünün olmadığını öne sürerek, ''Basın özgür olduğu sürece muhalefeti de iktidarı da eleştirecektir. Buna saygı duyacağız. Ama muhalefete her türlü eleştiriyi yapabilirsiniz, iktidar eleştirilemez. Bunun adına ileri demokrasi denilirse bu doğru değil'' demişti. Sayın genel başkanın emrindeki belediye başkanının basınla diyaloğundan haberinin olmadığı kesin. Gerçi ona da kim haber verecek ki.


Şimdi iş artık yargıdadır. Biz savunmamızı hazırladık, avukatımız gerekeni yapmaktadır.


      Diliyorum ki Allah belgeleriyle, delilleriyle ve yönetici açıklamasıyla yaptığımız haberde geçen incelemeyi sonuçlandırır da suçlu varsa cezasını bu dünyada çeker. Eğer ki ben suçluysam ve sayın Öz’e zulüm yaptıysam benim de cezamı dünyadayken verir ve sayın Öz 30 bin lirasına kavuşur.


      Başkanın bir yıldır yazılarını beğenmediği gazetelere reklam vermeyi kesmesi, dava açması değişik çevrelerde "basın güçsüz bırakılarak susturulmaya, baskı altına alınmaya ve bitirilmeye çalışılıyor!" diye değerlendirilmiştir.


Şu iyi bilinmeli ki, gazeteyi çıkarmamızın bir nedeni vardır.


      Birilerinin de dediği gibi "değirmenlere karşı donkişotluk yapıyor" gibi görünmemizin de bir maksadı vardır. İyiliğe güzelliğe vesile olup hızlandırmak, yanlışı ve kötülüğü eleştirerek karşı çıkmak, fren olmaktır. Yer yüzünde adalet tecelli eder mi? Ne kadar tecelli eder bilinmez ama, Mahşer günü İlahi adalet terazisinin şaşmayacağından zerre kadar şüphemiz yoktur.


      Bizi bu şekilde yıldıracağını bitireceğini umanlar, günü geldiğinde nasıl bir yanılgı içinde olduklarını göreceklerdir.


      Son söz olarak "Hodri meydan! Kalemimi teslim etmeyeceğim! Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın!" diyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.